fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

asistent - acte necesare

10 Jun 2009 15:21 - 10 Jun 2009 15:22 #109685 by inger
salut... sunt nou pe forum, am citit apropae toate posturile si mai am si eu cateva intrebari.
inainte de asta doresc sa va spun ca lurez de 10 ani ca si asistent medical pe ATI in Romania, si ca as dori sa vin sa lurez in UK.
m-am interesat la o firma din cluj si mi-a spus ca daca doresc sa lucrez ca si nursa in UK trebuie sa ma inscriu prima data in NMC. Am primit un formular, si urmeaza sa-l complectez.... de aici in colo vin cu cateva rugaminti la voi (cei care ati trecut prin aceste etape)
1. unde, ce si cum trebuie completat acest formulr (cel primit de la NMC)
2. Ce acte mai am nevoie sa trimit pt inregistrare (am inteles ca trebuie traduse de un traducator autorizat de justitie)
3. dupa ce reusesc sa primesc nr de inregistrare... ce urmeaza sa fac?
4. precizez ca as dori sa vin pe un post mai putin solicitant (nu am pus engleza la punct, ca sa ma descurc pe un post cu responsabilitate)
5. ca sa nu mai trec printr-o firma romaneasca de recrutare... pot lucra cu o firma din UK (precizes ca sora mea lucreaza de 5 ani in UK, si cred ca ma poate ajuta.
momentan atat pt inceput, daca mai am intrebari (si acestea nu cred ca se vor termina vreodata)am speranta ca voi gasi raspuns de la voi.... multumiri si sa ne auzim cu bine

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jun 2009 17:28 #109689 by printulintunericului
inger,
procesul este complicat si de lunga durata,dar se merita.
Legal,poti face toate demersurile spre a primi PIN-ul de inregistrare in NMC din RO,dar ti-ar fi mai usor daca ai fi deja aici.

Oricum,pe langa toate cele ce le ai de semnat,tradus,legalizat,mai ai nevoie de adeverinta de libera practica,trebuie sa fii inscrisa in OAM din RO,deasemenea.

Recent am inteles ca se mai cre un tip de adeverinta de la Ministerul Sanatatii,eu in 2005 nu am avut nevoie,deci nu stiu exact despre ce este vorba,poate te vor lamuri altii,sau chiar NMC-ul daca ii vei contacta.


Finalmente,fara sa vreau sa iti diminuez sperantele,stapanirea limbii engleze la un nivel foarte bun,cel putin,este o conditie primordiala in gasirea unui job,unde se pune mare accent pe comunicare,si unde ,deocamdata,iti trebuie WP,venind din RO.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jun 2009 11:44 #109711 by inger
Replied by inger on topic Re:asistent - acte necesare
Pana la primirea PIN de inregistrare in NMC, mai iau ceva meditatii de engleza, si voi afla atunci la ce nivel ma aflu si voi decide pt ce post voi aplica... ca si asistent medical sau ca ingrijitor la un azil de batrani (pt a-mi perfectiona engleza)
multumesc pt raspuns

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jun 2009 11:45 #109712 by inger
Replied by inger on topic Re:asistent - acte necesare
ce inseamna WP... daca imi poti spune mai multe despre, multumesc mult

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jun 2009 23:28 #109719 by printulintunericului
WP-work permit,vezi ca este din plin pe forum info despre ce inseamna.

Imi place ca esti o fire optimista,ori nestiutoare,de crezi ca doar aplici pt job,si gata.
Bine,in principiu asa ar trebui sa fie,dar ,fara drept de munca in UK,este greu de gandit ca vei gasi.
Daca vei primi PIN-ul,poti cauta un curs de NVQ eventual,sa vii ca si carer ,si aprofundezi si engleza.
Sunt destui pe aici ce au venit asa!
Multa bafta!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jun 2009 15:24 #109739 by teoandrei
buna. ma numesc teodora si sunt de ceva timp in londra. as vrea sa incep sa lucrez. am inteles ca trebuiesc niste acte si un national insurance number. cine ma poate ajuta cu inormatii si detalii despre ceea ce am nevoie ca sa incep lucrul aici. in romania am terminat facultatea de jurnalism insa nu ma astept la vreun job in domeniu deocamdata.
in principiu ma intereseaza sa aflu ce pot face pt a lucra legal aici.
ajutor:D

Please Log in or Create an account to join the conversation.