Evenimentele acestei saptamani

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

asistent - acte necesare

17 Jun 2009 14:01 #109816 by _catalina mcatalina2003
:) Mult succes,ingere si tuturor optimistilor.Voi aveti avantajul tineretii si a faptului ca puteti fi in tara si petrece timp fugarind hirtii.Eu am avut ghinionul sa termin scoala mai demult,sa vin in UK cind UE era doar un vis indepartat,sa se demoleze cladirea fostei scoli si arhiva sa fie mutata naiba stie unde,asa cred ca mai bine urmez exemplul unei prietene din Scotland,care la 40 de ani s-a apucat de colegiu aici,toti am spus ca e cu pluta,dar uite,mai are un an si termina Mental Health,ceea ce inseamna cam 25 de lire pe ora,trai pe vatrai.

Sa termin cu vaicareala si naduf-ul,ieri am intrat pe site-ul NMC-ului si l-am gasit updatat cu so called 3 nivele de inregistrare:
-aplicanti acceptat automat
-aplicanti care trebuie sa produca acte aditionale
-aplicanti care nu se accepta dar care se pot inregistra daca indeplinesc si mai multe conditii.

Eu am patit-o nasol cu actele aditionale,cum reuseam sa traduc si trimit un doc,cum venea alta scrisoare cerind alt doc.Cerintele mi s-au parut din ce in ce mai ridicole,sa dovedesc ca am ingrijit \'\' terminally ill\'\' ca work experience,ca am lucrat in community,ca am avut experienta in pediatrie.Au ignorat complet foaia matricola pe care scria orele de teorie si practica,m-am oferit sa le trimit cartea de munca tradusa si legalizata ca sa vada ca am fost head nurse timp de doi ani in Chronic diseses and terminally ill,daca nici asta nu e work experience,naiba sa ma ia.

Cu Certificate of good conduct am patit-o si mai frumos,i-am sunat si i-am intrebat daca doc asta e CRB sau cazierul nostru,mi s-a spus raspicat ca NU,cazierul romanesc nu e acceptat,imi trebuie o scrisoare de buna purtare de la politia locala.Ce frumos a fost dupa 5 ani plecata sa sun la politai si sa le explic ce vreau.Mi-au dat o hirtie care era contrasemnata si de primarul localitatii,mai lipsea popa si gata.Desi scrisoarea era lacrimogena rau si descria familia mea cu trei generatii mai inainte,NMC-ul mi-a transmis ca mai am nevoie de acte aditionale si sa fac bine sa ma grabesc ca cica imi \'\'expira\'\' dosarul s-i tre\' s-o iau de la capat.

Recunoasteti fratilor ca si voi ati fi lasat-o balta.
Primul plic si primul cec de 114 lire l-am trimis in 2003 la NMC.Atunci insemnau bani frumosi pentru mine.
Sa le fie de cap!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Jun 2009 18:28 #109825 by inger
Replied by inger on topic asistent - acte necesare
multumesc pt incurajari si pt exprimarea propriilor voastre experiente.... voi merge mai departe (desi am 33 de ani, 10 ani de terapie intensiva) sper sa reusesc inainte sa-mi treaca entuziasmul... acum sunt abia la capitolul adunat acte de pe la scoli..
apropo de scoli... eu am mai terminat si facultatea de psihologie... mi-am propus sa fac ceva demersuri si pt diploma asta... cine stie unde/cum/cand imi va fi de folos... daca tot sunt la capitolul diplome (traduc/legalizez/certificate de conformitate)
alexandraD... mi-ai spsu la un momentdat ca trebuie sa-mi complecteze un medic de medicina muncii.... eu credeam ca medicul de familie completeaza (ca nu sufar de vreo boala ca tbc, sida, hepatita...); cei de la OAMMR au zis ca eu completeaza doar pagina 3 si mai departe nu stiu unde sa ma indrume...
va multumesc inca odata pt postari si incurajari, va voi tine la curent cu desfasurarea actiunii mele de a munci in UK, si atunci cand voi ajunge sa muncesc cu siguranta vom sta la un pahar de vorba...
o zi frumoasa din romanica

17 Jun 2009 19:29 #109830 by _catalina mcatalina2003
Ingere,nu stii in ce te bagi,la virsta ta esti aproape in aceeasi barca cu mine,doar daca ai facut scoala mult mai tirziu o sa fie mai usor.
O solutie ar fi sa iti cauti o firma sa intermedieze pentru tine un job de senior care assistant,sper ca mai sunt firme care nu cer comision de la angajati( e ilegal),doar de la angajatori.Odata ajuns aici,cu engleza foarte buna si minte in cap,e varianta sa progresezi in sistemul de servicii sociale,team leader,deputy manager, manager.In timpul asta iti vezi de actele de asistent medical,traduceri,aditionale,fara stress financiar si cu o sansa sa ai varianta B daca te plictisesti de A( ca mine).
Succes!:)

17 Jun 2009 19:42 #109831 by inger
momentan am plecat pe drumul asta... voi face actele cat sunt inca in romania, adunat/tradus/legalizat.. sa ma inscriu in NMC, meditatie la engleza... si dupa ce voi primi PIN de la NMC, voi incerca sa vin printr-o firma ca si.. nu stiu cum se numeste (ingrijitor la un azil de batrani)... deoarece nu stiu daca imi voi pune engleza la punct ca sa abordez un post de asistent... sper sa nu gresesc in modul de abordare...

17 Jun 2009 19:49 #109832 by inger
am gasit o firma in cluj care imi cere 2500 ron (25.000.000 lei vechi)cam 500 lire; pt orice post... la un azil de batrani sau de asistent intr-o clinica..
eu as dori sa vin in zona Bath spa; trowbridge (acolo locuieste sora mea), mi-ar fi de mare ajutor sa fiu aproape de ea... voi reusi!

18 Jun 2009 01:39 #109858 by printulintunericului
referitor la varsta,

eu am venit aici la 36 de ani,acum am 42,in timpul asta am fost si 6 luni student la Northampton pt recunoasterea diplomei de asistent din RO.

500 lire este cam mult,mai ales cand se poate si gratis (sunt info pe forum desspre cum se poate proceda,cauta NVQ,student,etc),dar,daca ii ai,si-ti poti permite,plus,mare atentie,daca este sigur 100%,tot e bine,
ca si carer vorbim de cca 800-1000-1200 lire pe luna,functie de nr de ore lucrate/locatie.

Spre mai multa incurajare,iti pot spune ca noi am fost un grup de cca 8 romani care am venit ca si careri,si care toti acum lucram ca si nurse.
Asta doar aici in Rugby.
Din cei 16 care am venit in 2003,toti si-au facut in timp inregistrarea in NMC,ori aproape toti,din cei despre care mai stiu cate ceva.