fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Casatorie in UK dupa un divort in Romania

08 Oct 2010 18:37 #133058 by SIMLUC
Buna,
Situatia mea este urmatoarea:
Eu si cu prietenul meu am hotarat sa ne casatorim in UK, am fost la Consiliul Local si ne-am programat pentru depunerea actelor. Numai ca, prietenul meu a mai fost casatorit in Romania, lucru pe care l-a declarat la biroul de inregistrari, motiv pentru care i-au cerut certificatul de divort. Am luat din tara hotararea de divort (pe care este mentionat faptul ca este definitiva si irevocabila) numai ca, autoritatile din UK ne cer: ori un certificat de divort, ori o stampila patrata pe ultima pagina a hotararii judecatoresti din Romania (pe hotararea pe care noi o avem (e din 2003) sunt 2 stampile rotunde si un timbru fiscal - nicio stampila patrata). Am vorbit astazi acasa cu un jurist si mi-a spus ca autoritatile romane nu elibereaza nicio alta hartie (certificat de divort sau ceva de genul acesta), decat aceasta hotarare judecatoreasca.
Pe 16 octombrie avem programata casatoria si daca nu facem ceva in sensul de a rezolva problema acelei STAMPILE PATRATE pe care o vor autoritatile engleze pe hotararea de divort ... BYE, BYE MARRIAGE... in UK.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ce as putea face in aceasta situatie?
Multumesc mult!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 18:45 #133059 by Aimee
Incearca sa traduci actul de divort si sa il stampilezi la notariat.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 19:09 #133061 by SIMLUC
De la Consiliul local mi-au spus ca hotararea de divort poate fi tradusa (din romana in engleza) si semnata de orice persoana. Si noi asa am facut. Ma intreb: oare la Consulatul din Londra ma poate ajuta cu o traducere si legalizare notariala? Si daca asta ar schimba cu ceva fixatia pe care au facut-o cei de la consiliu pentru STAMPILA PATRATA?

Multam pentru raspuns, Aimee!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 19:15 #133062 by Aimee
Trebuie traducere legalizata. Banuiesc ca la asta se refera cei de la primarie cand cer stampila patrata. O fi o stampila speciala patrata care se pune pe traducerea legalizata.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 19:23 #133063 by SIMLUC
Ai idee daca traducerea si legalizarea se pot face la Consulat? Prostia noastra. Trebuia sa facem asta de la inceput, nu sa ne luam dupa capul unei functionare.
Multam!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 20:00 - 08 Oct 2010 20:04 #133064 by Joahanna
Strampila patrata e apostila de la Haga, care intr-adevar se pune pe ultima pagina a certificatelor.
Din cate stiu certificatele de gen au nevoie de apostilare ca sa fie recunoscute in tarile care au semnat aceasta conventie.
Si am o vaga impresie ca trebuie apostilat in Romania.:dry:

Please Log in or Create an account to join the conversation.