fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

intrebari despre self employed

11 Mar 2011 13:06 #138560 by legionarus
Salutare tuturor romanilor din UK si multumesc celor ce au realizat site-ul acesta.Am ceva intrebari la dumneavosatra daca se poate sa imi raspundeti:
1 cat costa sa iti face acte de self employed( sofer de ex)
2 cat dureaza pana iti ies actele de self employed si pot deja lucra
3 dupa cat timp pot renunta la aceasta incadrare de pfa sa-i spun asa si daca pot lucra ca self employed dar angajat la o firma (in alte state se poate)
Multumesc frumos si sper sa nu fie intrebari stupide dar eu sofer profesionist si sotia farmacista vrem sa venim in UK caci aici in tara suntem toti in zodia racului.... mergem doar in spate.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Mar 2011 06:03 #138731 by BogdanP
1. Nu costa nimic sa te declari SE, nu exista nici o taxa de platit atunci cand te duci sa te declari SE si sa aplici la NI si nici cand soliciti UTR de la HMRC.
2. Ca sa poti sa te declari SE, trebuie sa incepi deja sa muncesti ca SE, avand nevoie cand te duci la interviu la NI de invoiceuri date de tine catre clienti (printre altele). Dupa ce ai inceput sa muncesti ca SE ai timp maxim 90 de zile sa iti declari self employmentul, in caz contrar poti fi amendat cu cca 100 pounds (pe luna de intarziere, din cate stiu)
3. Ca sa iti inchizi SE, trebuie sa dai un telefon la HMRC si sa iti inchizi UTR-ul (lucru ce se face pe loc) si evident, sa iti inchei si anul financiar cu taxele platite. Ca angajat al unei firme trebuie sa ai dreptul sa lucrezi employed. Nu poti lucra employed tu avand doar statut de self employed. Cand lucrezi ca SE, tu dai invoiceuri la clienti si ei iti platesc serviciile (tu platindu-ti singur taxele). Ca employed, angajatorul iti plateste direct contributiile la NI si taxele aferente si in loc sa dai tu angajatorului invoice, el iti va da tie payslip. Sper ca am inteles corect ultima ta intrebare (desi nu prea inteleg ce inseamna \"in alte state se poate\", atata vreme cat tu trebuie sa te supui regulilor imigratiei din UK si nu din alte state). Toate bune

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Mar 2011 08:04 #138814 by legionarus
Mersi Bogdane pt raspunsuri dar mai am ceva nelamuriri daca tot te-am prins in offside :) : exista ceva taxa care trebuie platita trimestrial sau semestrial chiar daca nu ai activitate? cat dureza 1 2 3 sap pana sunt gata actele de SE, scuze dar intreb ca disperatul ca vreau sa vin in UK si nu vreau sa am probleme cu actele etc. Referitor la ultima intrebare de data trecuta in Belgia de ex poti sa lucrezi SE (INDEPENDENT) dar sa fi angajat la o singura firma adica sa colaborezi doar cu acea firma, cred ca se poate si in UK. Mersi mult inca odata

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Mar 2011 13:17 #138826 by antispam
legionarus wrote:

Mersi Bogdane pt raspunsuri dar mai am ceva nelamuriri daca tot te-am prins in offside :) : exista ceva taxa care trebuie platita trimestrial sau semestrial chiar daca nu ai activitate? cat dureza 1 2 3 sap pana sunt gata actele de SE, scuze dar intreb ca disperatul ca vreau sa vin in UK si nu vreau sa am probleme cu actele etc. Referitor la ultima intrebare de data trecuta in Belgia de ex poti sa lucrezi SE (INDEPENDENT) dar sa fi angajat la o singura firma adica sa colaborezi doar cu acea firma, cred ca se poate si in UK. Mersi mult inca odata

Ti-a raspuns Bogdan la intrebare. Ca sa incepi munca ca SE nu ai nevoie de nici un fel de acte. De acte te apuci dupa cateva luni de cand ai inceput activitatea. De cand te duci la interviul pentru NINO pana primesti raspunsul, dureaza 2-3 saptamani. Dupa aia, sa te declari SE la HMRC si sa obtii UTR este o simpla formalitate. Cat despre beneficiari, poti avea cati doresti: 1, 28 sau 268465.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Mar 2011 15:59 #138840 by CristiS
la ce numar se suna sa te declari se ?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Mar 2011 17:20 #138865 by Joahanna
CristiS wrote:

la ce numar se suna sa te declari se ?

Se poate online
http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/register-selfemp.htm
sau sunand la 0845 915 4515.

Please Log in or Create an account to join the conversation.