fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

REZIDENTA PERMANENTA DUPA 5 ANI DE BLUE CARD

09 Jan 2012 15:01 #144519 by robgaga
Va salut,ma gandeam ca ar fi interesant de deschis o discutie cu tema de ma sus,dat fiind faptul ca tocmai sau incheiat 5 ani de la intrarea Romaniei in UE,deci sunt multe persoane/familii care au \'blue card\' si in vederea obtinerii cetateniei UK,aplica pentru Indefinite leave to remain,sau Permanent residence.
As vrea sa impart idei si opinii cu altii in situatia mea.
Tin sa va zic ca numarul de telefon pentru bulgari si romani nu va ajuta.
Trebuie sa sunati la 0151 672 5626(nu sunati la cel cu 0845!!) si va vor fi date/sau nu informatiile cu referire la mai sus....
Astept opinii.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jan 2012 19:45 #144526 by stelutademare
Subiectul asta s-a mai discutat..Daca ai 5 ani de blue, nu mai ai nevoie de ILR. Este fix acelasi lucru .Ai blue, ai rezidenta si work without restriction ..scrie si pe card.Cei care nu au blue card pot aplica ptr.ILR dupa 5 ani..Iar pentru cetatenie ,adik british passports, din cate stiu dupa 10 ani..Nu stiu ce modificari s-au facut acum recent in ianuarie..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jan 2012 22:03 #144527 by robgaga
Steluta,esti gresit informata.
Pentru cetatenie poti aplica la 1 ani dupa obtinerea rezidentei permanente.
Iar aceasta rezidenta trebuie certificata prin ILR.
Cei care nu vor cetatenie,pot sta mult si bine pe Blue card,insa cei ca mine,ca vor sa se stabileasca aici definitiv,sa isi creeze o cariera,etc cetatenia UK e avantajoasa...(Sper)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jan 2012 17:51 #144532 by stelutademare
Salut
Ai dreptate.Am vorbit cu o firma astazi ptr.ILR under the new law, si mi-au spus ca romanii nu mai au dreptul la ILR:blink: decat daca esti self si venit in UK din 99 .O sa caut pe sit-ul UKBA sa citesc modificarile aduse de ieri desi nu cred asa ceva.Mai degraba tipul era rau intentionat daca nu idiot..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jan 2012 09:39 #144534 by MamaMia
Tipul ti-a dat o informatie corecta. Normal ca romanii nu mai au dreptul la ILR, care e o schema diferita fata de rezidenta permanenta pentru cetatenii EEA, care are reguli mult mai relaxate. In loc sa aplici cu formularul SET(O) aplici cu EEA3. Mare scofala! Rezultatul final e tot acela. Si NU e obligatoriu sa aplici pentru rezidenta permanenta ca sa-ti iei cetatenia, desi iti face viata mai usoara.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jan 2012 16:03 #144537 by Londoner22
Cand vine vorba de suna la HO trebuie sa sti exact ce sa intrebi si sa fi specific altfel de baga in ceata si mai rau. Nu este obligatoriu sa aplici pentru permanent rezidence dupa 5 ani ca sa iti iei cetatenia. Dar parerea mea personala este ca ar fi bine sa aplici cu EEA3 inainte de a aplica pentru cetatenie daca ai 5 ani in UK. Altfel va fi mai greu sa devedesti ca ai locuit aici legal 5 ani. Daca ai permanent rezidence trimiti documentul sau pasaportul (unde va avea o stampila sau sticker daca nu ma insel pe una din pagini doveding permanent rezidence), si le-ai dovedid simplu si stragh forward. Dupa un an de permanent rezidence ( total 6 ani), aplici pentru cetatenie.

There is no legal requirement for EEA or Swiss nationals to obtain a document certifying permanent resi-
dence to confirm their right of residence in the UK. Any EEA or Swiss national applying for a document
certifying permanent residence does so on an entirely voluntary basis.



WHO CAN APPLY ON THIS FORM

EEA or Swiss nationals exercising Treaty rights in
the UK can apply for a document certifying perma-
nent residence on this form. You may include your
family members in the application if they are EEA
or Swiss nationals.
See part 12 of these notes for information about
Treaty rights.
Although Switzerland is not a member state of the
EEA the agreement between the European Com-
munity, its member states and the Swiss Confed-
eration on the free movement of persons gives
similar rights of residence to Swiss nationals and
their family members. Any further reference on this
form to EEA nationals includes Swiss nationals.
You and any family members included in the appli-
cation must be in the UK to apply.

RELEVANT UK LEGISLATION

The relevant legislation for applications on this
form is the Immigration (European Economic Area)
Regulations 2006. You can find it on our website
at www.ukba.homeoffice,gov.uk and also obtain a
copy from HMSO.
To acquire the right to reside permanently in the
UK, you need to have resided here in accordance
with the EU laws relating to free movement rights
that were in force for a continuous period of 5
years.


WHEN TO APPLY

You may apply at any time after residing here for
a continuous period of 5 years in accordance with
the EU laws relating to free movement rights that
were in force during the 5-year period.



Source: EEA3 Application form

Please Log in or Create an account to join the conversation.