fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Ghid CSCS test/card

30 Jul 2013 18:08 #148303 by kalu
Ghid CSCS test/card was created by kalu
Salutare tuturor celor plecati departe. De ceva vreme navighez printre topicurile acestui forum si am tot vazut cum inca la categoria CSCS Card exista destul de multe intrebari am decis sa fac un mic ghid... daca pot sa i spun asa. O sa incerc sa fiu extrem de detaliat pentru a da fiecaruia posibilitatea sa inteleaga din prima fara a fi nevoie sa revina cu intrebari.
In primul rand dupa venirea voastra in uk incercati sa nu faceti greseala mea. Eu am venit la logodnica mea in Bath care lucreaza ca Au Pair la o familie. Fetita de care are grija lua lectii de engleza iar profesoara s-a oferit sa ma cazeze pe mine contra cost evident. Am cazut de acord pentru 360 lire/luna ceea ce ea spune acum ca e foarte putin. Intre noi nu a existat un contract, totul s-a desfasurat verbal deoarece trecea printr un divort nu a dorit sa stie sotul ca ea castiga bani prin inchiriere:)). Deci din start fara adresa fara bill-uri pe numele meu f greu sa obtin cont bancar. Mergeti la o agentie HSBC sunt cam singurii care deschid fara proof de adresa. Trebuie Pasaport, buletin cu adresa din Romania si o adresa unde sa va trimita plicul cu pin/card/cheque book.Daca sunteti in situatia in care aveti adresa stabila perfect mergeti direct fara probleme.
Inainte de a incepe sa aveti pe card minim 17.5 lire pt examen.
Urmatorul pas:
Se intra pe acest site https://www2.pearsonvue.com/testtaker/signin/SignInPage.htm?clientCode=CITB
Va faceti frumusel cont acolo, completati toate datele, unde va cere NINO puteti trece acel NINO temporar si anume TN de la temporary number si apoi ziua nasterii/luna/an si apoi sexul M/F. Ar trebui sa arate ceva de genul: TN010189M pt cnv care este barbat si este nascut in 1 ian 1989. !!!ATENTIE!!! Eu am folosit acest NINO pe propria raspundere din ce am inteles nu se mai foloseste dar trebuie completat ceva acolo la rubrica NINO asa ca am folosit acest NINO temporar.
Dupa care dati click pe View exams->Health Safety & Environment si se da click pe linkul cel mai de sus si anume Health, safety and environment Test for Operatives dupa care-> Schedule this Exam. Lasati bifata optiunea (No, I do not need any accommodation) asta in cazul in care nu aveti nevoie de ajutor.-> Next -> Proceed for schedule-> Introduceti codul postal unde stati si apasati search, in stanga va aparea o lista cu centrele care sunt foarte aproape de voi. Selectati- o pe cea care va convine cel mai mult + o zi si o ora in care sa dati testul. Urmeaza sa faceti plata online dupa care totul este gata. Sunteti programat pentru test.
Urmeaza partea de studiu

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Jul 2013 21:32 #148311 by Londoner22
Replied by Londoner22 on topic Re:Ghid CSCS test/card
Foarte buna topicul kalu! L-am pus sus in topul topicelor sa fie vazut de toata lumea. Sunt foarte multe personae care intreaba despre acest tip de informatii pe forum.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Jul 2013 20:09 #148324 by kalu
Replied by kalu on topic Re:Ghid CSCS test/card
Multumesc mult. Apreciez gestul. Pentru orice fel de intrebare la care nu s-a putut raspunde in topic va rog sa le postati o sa incerc sa raspund in masura a cat stiu despre subiect. O seara placuta :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Jul 2013 23:24 #148326 by Londoner22
Replied by Londoner22 on topic Re:Ghid CSCS test/card
Perfect! Sper ca intrebarile sa curga din belsug :o) O seara placuta asemenea!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2013 20:13 #148354 by kalu
Replied by kalu on topic Re:Ghid CSCS test/card
Tin sa mentionez ca am primit cardul...neasteptat de repede. Am sunat luni 29/07 am facut plata, confirmat datele, etc. Joi 01/08 aveam cardul acasa. Foarte rapizi. Recomand varianta prin telefon insa mare atentie daca o sa procedati asa va pune poza pe care voi ati facut o cand ati dat testul. Nu sunt foarte mandru de poza pe care o am pe card :laugh: parca sunt Rimaru :laugh:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Aug 2013 01:14 #148358 by Londoner22
Replied by Londoner22 on topic Re:Ghid CSCS test/card
Wohooo bravo. Ce mai conteaza poza lasa .... important e ca ai primit cardul cu succes!:)

Please Log in or Create an account to join the conversation.