fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Ghid preschimbare permis Ro-->Uk

16 Sep 2013 23:18 #148955 by kalu
Tocmai ce am primit astazi permisul de Uk prin posta si m am gandit sa va impartasesc pasii pe care i am urmat in obtinerea acestuia din urma.
Recomandat ar fi sa mergeti la orice oficiu postal din Uk iar de acolo puteti ridica un plic pe care scrie DVLA d1 iar in interiorul acestuia o sa gasiti formularul ce trebuie completat.
Cititi cu atentie tot!!! Cel mai important completati cu PIX NEGRU nu ca mine cu pix albastru si dupa sa vedeti la ghiseu greseala... Bifati optiunea de preschimbare a unui permis non-Uk in unul pentru UK. Sa aveti la indemana o poza de pasaport pe care o veti lipi in casuta destinata pozei. Costa 5/6 lire intr o cabina din orice centru comercial/mall/magazin.
O sa fie nevoie de un document aditonal pentru dovada identitatii. Eu am folosit pasaportul. Aveti grija sa scrieti seria pasaportului/a doc folosit de dv pe formular, in casuta destinata.
!!!Atentie!!! Eu am sosit in Uk pe 28 Ian 2013 deci am depasit termenul de 185 zile de rezidenta impus de ei. Nu stiu daca verifica la vama cand am intrat in tara sau chestii de genul. Daca va simtiti in stare sa mintiti e pe raspunderea voastra.
Banuiesc ca deja aveti un cont bancar asa ca o sa completati un cec in valoare de 50 lire pentru DVLA. Daca nu platiti la posta si o sa primiti un numar ce va fi trecut pe formular ca o dovada ca ati achitat 50 lire.
Nu uitati sa va treceti numele pe spatele cecului si data nasterii.
Mergeti la posta si cand o sa i explicati persoanei de la ghiseu aveti grija sa mentionati ca doriti asigurare pentru documente. Aceasta costa 13 lire, 6.50 pentru trimis la DVLA si 6.50 pentru retur. O sa va explice doamna ce completati pe cele 2 plicuri.
Dupa exact 14 zile calendaristice de la aplicatie mi a sosit pasaportul(documentele sosesc separat) iar dupa inca 2 zile calendaristice mi a sosit permisul.
Probabil am omis ceva nu am formularul in fata. Sper ca am fost destul de explicit insa orice fel de intrebare aveti nu ezitati sa o adresati.
O seara placuta.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Sep 2013 09:45 #148961 by Londoner22
Multumim :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Sep 2013 13:20 #149058 by rinflo161
Salut.
Cum adica 185 de zile? Eu am venit la sfarsitul lui 2010 si nu l-am mai schimbat. Am controlat de doua ori pe site la DVLA si spune ca ai dreptul sa conduci 3 ani.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Sep 2013 15:50 #149064 by calugaru monk
Eu din cate vad pe gov.uk:
\"You can drive in Great Britain on your full, valid driving licence until you

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Sep 2013 20:10 #149068 by kalu
Salut. Cele 185 zile se refera la preschimbarea lui. EX:Daca tu ai venit pe 1 ian 2013 in Uk pt a schimba permisul tau de RO cu unul de Uk trebuie sa fi stat in tara pentru 185 zile pentru a putea schimba permisul. Asta e varianta oficiala. Citeam intr o zi pe forum era cineva care se lauda cu permis schimbat si NINO+UTR in 4 sapt sau ceva de genul. Acum eu nu am vrut sa risc ca cine stie poate verifica la vama cand ai intrat si daca ai iesit. Si pana la urma ce i corect e corect.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 18:51 #149437 by carco
Salut! s-anteleg ca doar maximum 1 an ai voie sa folosesti permisul de Romania?

Please Log in or Create an account to join the conversation.