fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Am nevoie sa aflu cum sa procedez cu ANAF-ul...

09 May 2014 06:25 #151607 by aristarc091
Salutare tuturor.Am o problema si daca cineva a mai trecut poate prin ce trec eu si are o solutie,o informatie cat de mica ar fi excelent.Problema mea e cu ANAF-ul din tara.Mi-au trimis o scrisoare cu un ton ultimativ ca trebuie sa platesc 194RON contributie pentru CAS(asta fiind doar penalitatile).Cum eu sunt in UK din decembrie 2002,selfemployed pana la 1 februarie 2014 si de la acea data cu contract de munca si platesc toate taxele la zi nu cred ca ar trebui sa platesc si in tara pentru CAS.A mai trecut cineva prin asa ceva?Cum ati rezolvat problema?Banuiesc ca trebuie sa dovedesc cu ceva acte de aici ca sunt legal in UK si platesc taxe.Ma poate ajuta cineva...ce acte trebuie sa trimit in tara,traduse ori netraduse,legalizate sau nu...etc.:huh:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2014 05:41 #151793 by BogdanP
Cred ca raspunsurile astea le vei obtine doar de la ANAF. De ce nu le dai un telefon sa le spui situatia si sa vezi ce zic?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2014 18:30 #151797 by aristarc091
Multumesc pentru raspuns Bogdan.Am incercat sa-i sun dar nu am reusit sa-i prind de nici o culoare.In timpul scurs de la ultima mea postare,mi-am angajat avocat in Romania.Ce ma mira e faptul ca nici un alt roman de aici din UK nu s-a lovit de problema pe care o am eu.Poate sunt eu mai ghinionist.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Jul 2014 13:11 #152010 by ionut
Cred ca gasesti aici informatii...
http://romani.co.uk/index.php?option=com_fireboard&Itemid=126&func=view&id=151607&catid=502#forumtop
Depinde ce ti-au cerut din tara daca tre sa aduci E 101 sau E 104.
Daca nu rezolvi tre sa suni la \" National Insurance Contributions - International Caseworker Team \" e pe siteul asta \"http://www.nidirect.gov.uk/national-insurance-contributions-international-caseworker-team \"si le spui ce vor aia din tara .
Succes

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Jul 2014 17:11 #152016 by aristarc091
Multumesc Ionut.In luna august ma duc acasa pentru doua saptamani si imi voi lua cu mine National Insurance Contributions statement pe care l-am obtinut dupa ce am aplicat online pentru asa ceva.Raspunsul mi-a venit dupa 6 saptamani si sper sa fie de ajuns pentru a lamuri situatia.Un lucru stiu sigur:a plati pentru asigurarile de sanatate in UK si in Romania in acelasi timp contravine principiului evitarii dublei impuneri iar cum Romania e parte a UE ca si UK de altfel nu ar trebui sa fim trimisi unde a intarcat dracu iapa dupa tot felul de acte mai ales atunci cand sunt 100% legal in UK.Nu ma astept sa fie usor dar am incredere ca voi rezolva problema asta.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jun 2015 13:59 #162813 by ionut
Am si eu o intrebare daca a auzit cineva de \"Declaratia S 041 sau S 044 \" o cere CNAS in Romania si cum se poate obtine? Multumesc!

Please Log in or Create an account to join the conversation.