fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Intrebare - Gumtree

02 Jan 2015 21:06 #152534 by mister_johnn
Salutare si la multi ani la toata lumea,

Scurt si la subiect:
Este vorba de un obiect cumparat de pe Gumtree care a fost descris ca nou la vanzare, numai ca persoana care a fost sa ia acel obiect stia doar ca trebuie sa il plateasca si sa il duca la cumparator (fara sa aiba prea multe cunostinte despre acel obiect). Zis si facut, obiectul a ajuns la cumparator si era cam uzat si cu mici lipsuri/defectiuni pe ici-colo. Cumparatorul intredevar trebuia sa mearga sa il vada personal, numai ca nu s-a putut la acel moment.
Intrebarea mea e: poate cumparatorul sa dea in judecata vanzatorul pentru a-si recupera ceva banuti?
Stiu ca este vorba de vanzare fata in fata (primul venit, primul servit / cash in hand) si persoana care a fost sa faca plata devine automat cumparatorul principal, dar vroiam sa stiu daca este vreo portita sau vreo modalitate de a recupera ceva banuti fara brutalitati :) ? Slabe sanse, dar poate ma ajuta cineva cu un raspuns. In mare parte asta se numeste teapa, dar poate reusesc sa mai calmez spiritele, mai trece timpul, bem o bere si mergem mai departe.

Multumesc anticipat!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jan 2015 10:50 #152540 by sorin1987
Replied by sorin1987 on topic Re:Intrebare - Gumtree
Nu cred ca ai ce face, daca vanzatorul era persoana fizica. Se aplica politica \"buyers beware\".
Poate te poti intelege cu omul...sa iti mai inpoieze ceva bani, daca este de buna credinta, pe motiv ca nu era produsul ca descris in anunt, dar mai mult de atat nu cred ca poti face ceva.

Please Log in or Create an account to join the conversation.