fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

ce calificare sa urmez

30 Jan 2015 03:53 #152606 by romanUK
Am nevoie de sfatul vostru:

Din cauza ca trebuia sa imi ajut familia am renuntat la facultate (inginerie navala) ca sa lucrez (asta in tara) apoi am incercat sa fac contabilitate dar am fost nevoi sa renunt si la aceasta pentru a pleca la munca in Londra.

Lucrez de 2 ani pe post de ospatar (deseori spalator wc-uri) dar patronul si colegii sunt de treaba, si m-am obisnuit aici.

Problema mea este ca acest job nu imi da nici o perspectiva de a promova in viitor, sunt doar 6 zile pe saptamana de munca, platite corect insa nu le pot numi o cariera.

Simt ca trece viata pe langa mine, am deja 28 de ani, si in afara a cateva mii de lire puse deoparte nu simt ca am realizat nimic cu viata mea.

Ma intereseaza daca as putea face vre-un curs, ca sa intru in un domeniu unde dupa niste ani de lucru promovezi pe o pozitie mai respectabila.

Vreau sa ajung pe un job unde voi avea serviciu si la 50 de ani, ca ospatar imi este clar ca la batranete imi va lua locul cineva tanar.

Va multumesc ca ati citit pana aici, si va rog sa imi dati un sfat.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Feb 2015 17:02 #152763 by maximus07
Replied by maximus07 on topic Re:ce calificare sa urmez
salutare.observ ca nu ti a raspuns nimeni la dorinta ta,desi ai multe vizualizari. ce sa zic,fiecare imigrant, nu conteaza de unde vine ci unde ajunge si ce face. daca sti engleza este mai usor sa te integrezi.e firesc si natural. primesc o multime de oferte de job pe site la care sunt cu adresa de e mail. insa nu cunosc limba. eu sunt inca in ro dar am de gand sa merg cat de curand in anglia.tu esti deja acolo asa ca nu lasa clipe sa treaca pe langa tine. ia net ul la puricat stai calare pe el pana sare ceva ce iti place. sa ai noroc .poate mai vb [img]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Feb 2015 04:23 #153199 by romanUK
Replied by romanUK on topic Re:ce calificare sa urmez
Au trecut 2 saptamani si aproape 500 oameni au citit intrebarea mea, insa in afara de @maximus07 nu am primit vre-un sfat.

Intr-adevar, e o intrebare grea si nu ma asteptam sa imi dea cineva o solutie magica. Insa nu vreau sa lucrez o viata ca ospatar aici, si nici nu stiu sa fac altceva.

Imi e frica de timpul care trece fara sa simt, am colegi si patron de treaba, imi place ce fac nu este munca stresanta. Dar ma intreb unde voi ajunge peste 10 ani cand va trebui sa las jobul asta altcuiva mai tanar.

Daca aveti vre-un sfat va sunt recunoscator. Sigur altii ca mine au venit aici, cum se zice la munca de jos, si au reusit sa isi construiasca o cariera ceva. Poate imi dati o idee.

Please Log in or Create an account to join the conversation.