fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Masina personala Opel an fab. 2000 volan pe stanga

27 Feb 2015 10:00 #153949 by iulianvisinescu
Hello all, inca sunt in Romania dar citesc si ma informez pe acest site ce si cum inainte de a veni impreuna cu sotia in UK, am pe cineva care deja este in UK de aproximativ 1 an dar nu am apucat inca sa discut cu ei au venit pt. cateva zile saptamana asta in Romania si sper sa vb cu ei sa vedem daca ne pot ajuta sa mergem si noi in UK. Intrebarea mea adica pt. moment una din intrebari ar fi daca pot lua masina peesonala sa ma deplasez cu ea in UK la job sau mai stiu eu pe la ce institutii pt. obtinerea actelor:)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Feb 2015 16:02 #153956 by sorin1987
Practic nu prea poti.
Va fi greu de asigurat masina aici, nu vei obtine MOT (echivalentul ITP-ului), daca te opreste politia trebuie sa demonstrezi ca masina nu e aici de mai mult de nu stiu cat....e prea complicat dupa parerea mea. Mai bine vinzi masina si o sa iti cumperi alta de aici, inmatriculata aici, cu volan pe dreapta.
Sa zicem ca ai putea veni cu masina aici si sa o folosesti o perioada scurta, dar apoi cand o sa vrei sa o vinzi prea o sa ai cum ca nu o sa vrea nimeni sa o cumpere.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Mar 2015 00:20 #154280 by bosho13
Poti sa vii cu masina dar legile de aici iti cer sa o inscrii aici peste 6 luni, dar romani fiind am gasit noi o smecherie, se duceau baietii din 6 in 6 luni pana in Franta si pastrau biletul de la feribot si aratau ca au venit de 2 sau 3 luni, dar s-au prins si englezii si nu prea mai merge daca in timpul asta ai luat vreo amenda sau ai avut vre-un incident , si mai interesant este ca daca esti rezident ( ai adresa aici si majoritatea schimba carnetul de Ro in Uk ca este proof of adrress si poate omul sa-si faca, card ) NU AI VOIE SA CONDUCI DECAT MASINI INREG IN UK. Asa ca vezi ce decizie iei dar inainte mai citeste , mai intereseazate si vezi cum faci. Bafta

Please Log in or Create an account to join the conversation.