fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Ce acte imi trebuie ca persoana cu handicap in UK?

01 Mar 2015 18:53 #154021 by metamaniac
Buna ziua.
Am am handicap accentuat, sufar de hipoacuzie bilaterala severa profunda ( adica nu aud fara o proteza), dar detin implant cohlear si conversatia cu alti oameni nu e o problema, cel putin in limba romana. Engleza o stiu in proportie de 90%, doar scris, la pronuntie nu o stiu si nici s-o inteleg daca imi vorbeste cineva.

Imi pot gasi de munca daca nu stiu sa vorbesc engleza si stiu doar sa o scriu ?
Dupa cautari si cautari in Romania nu am gasit nimic, ba mi se spune ca nu mai e valabil anuntul, la nici o zi dupa ce s-a postat, ba imi spun sa vin ( de multe ori trebuie sa strabat jumatate de oras ) ca sa-mi spuna ca nu mai e valabil sau ca ma suna* ei.

Daca imi pot gasi de munca in UK chiar daca nu stiu sa vorbesc limba, ce acte imi trebuie ? Niste link-uri cu demersurile care trebuie urmate ar fi de apreciat.

Mentionez ca am 20 de ani, 21 in mai.

*Alta problema ar fi ca trebuie sa apelez la cineva ca sa sune la numarul din anunt, chiar si cu implantul tot ce aud la telefon sunt paraituri, cum sunt purecii de la televizor, dar cu sunet.

Multumesc frumos.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Mar 2015 10:45 #154086 by george b
Ar trebui sa scrii un mail pe adresa de contact a HMRC. Ei te pot indruma mai bine cum poti solicita asistenta si poate chiar consilierea pana la gasirea unui job potrivit.

Please Log in or Create an account to join the conversation.