fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Firme de recrutare - care e diferenta?

30 Sep 2015 10:22 #165542 by Enia
Buna ziua,

Uitandu-ma la tot felul de site-uri de job-uri sau firme de recrutare din UK, nu am reusit sa-mi dau seama cum/prin ce anume se deosebesc firmele de recrutare in UK... si apelez la membrii/cititorii acestui forum in speranta ca cineva ma va putea lamuri.
Pe scurt, cum putem deosebi o firma de recrutare care iti cauta un angajator (cu care inchei direct contractul de munca si care plateste comisionul) si o firma (agentie) de plasare de personal (sau leasing de personal) cu care inchei contract direct si care iti cauta de lucru si te trimite/plaseaza/\"inchiriaza\" unui angajator care, la fel, plateste comisionul pentru intregul proces de recrutare/plasare (insa cu care nu ai contract direct)?
Am si exemple concrete:
1. Fronterra Recruitment - din info de pe site-ul lor nu reiese clar daca iti cauta angajator sau te \"inchiriaza\" unui angajator. (www.fronterra.co.uk)
2. Pearls Recruitment - idem 1. (www.pearlsrecruitment.com)
3. Pearson Anderson - dupa ce i-am contactat, mi-au trimis un draft de contract din care am inteles ca sunt firma de leasing de personal. (www.pearsonanderson.co.uk
4. Maraly Recruitment - firma din RO care (spun ei) iti cauta un angajator in UK, insa contractul de munca se semneaza direct cu angajatorul. (www.maraly.ro)

Si ultima intrebare: ce stiti sau ce feedback aveti despre aceste firme enumerate mai sus? Am gasit foarte putine comentarii pe net. Eu am reusit sa aflu urmatoarele:
- singura despre care am o idee mai clara este Pearson Anderson pe care, personal, nu as recomanda-o, chiar daca singura interactiune directa cu ei a fost o discutie telefonica si un draft de contract care te poate dezavantaja ca si angajat. Au mai multe comentarii negative decat pozitive.
- despre Maraly am spus deja. As mai adauga ca percep comision - e mentionat si pe site. Putinele comentarii sunt mai vechi de 2-3 ani.
- despre Fronterra Recruitment - prea putine comentarii si prea vechi.
- despre Pearls Recruitment - eu n-am gasit nimic pe forum-uri.
Va multumesc anticipat pentru un raspuns!
Toate cele bune,
Enia

Please Log in or Create an account to join the conversation.