fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Necesitataea cardului de rezidenta permanenta

20 Oct 2015 18:38 #166055 by clarisha
Buna ziua
Astazi am sunat la HO avand o groaza de intrebari legate de Permanent residence card.Doamna de acolo mi-a zis ca conform legislatiei nu sunt obligata sa aplic de Permanent Residence Card pentru ca dupa 5 ani ce am avut Yellow Card automat primesc rezidenta permanenta si cand voi aplica de cetatenie nu voi avea nevoie oricum de PR. Cu toate astea pe site-ul gov.uk zice:,, had indefinite leave to stay in the UK for the last 12 months (or permanent residence if you

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Feb 2016 16:09 #170708 by Rodis
Buna ziua, sint in aceeasi situatie...dupa 5 ani am aplicat pentru CARDUL DE REZIDENTA PERMANENTA pentru care se platesc

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Feb 2016 21:19 - 27 Feb 2016 21:20 #170710 by Sethan
Salut. Nu inteleg de ce ai dorit sa aplici pentru cardul respectiv. Cetatenii romani (precum toti ceilalti din EEA) nu au nevoie de el. Si in orice caz nu trebuie sa dureze atat. Se ia decizia si in maxim 2 saptamani calendaristice trebuie sa primesti toate documentele inapoi (inclusiv permisul).Cel mai bine e sa contactezi Home Office imediat.
Daca nu am inteles eu exact situatia ta,te rog dezvlota un pic subiectul (cetatenie, durata rezidentei in UK,etc.)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2016 15:44 #170791 by axa7070
Sunt in aceeasi situatie, dupa 5 ani si am aplicat pentru permanent residence chiar inainte de Brexit, am primit un raspuns la o luna dupa ce am aplicat si se pare ca va dura in jur de 6 luni!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Aug 2016 21:12 #170802 by ANDREI_13
Am aplicat pentru obtinerea cardului de rezidenta permanenta dar am fost refuzat pe motiv ca la venirea in Anglia nu am avut <a comprehensive sick card>(card de sanatate din Romania) -nu am stiut ca trebuie sa am asa ceva..Primii 3 ani am aplicat ca self-sufficient,iar urmatorii 2 ani ca muncitor.Ce pot face acum,am luat legatura cu casa asig. sanatate din tara unde sunt pensionar,nu-mi mai poate da retroactiv card de sanatate,cel mult o dovada ca am platit in acea perioada cass.Va multumesc!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Sep 2016 22:47 #170835 by axa7070
Scuze! Nu am intrat pana acum

Please Log in or Create an account to join the conversation.