fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Tax Return

01 Sep 2016 08:28 #170819 by ellutza01
Tax Return was created by ellutza01
Va salut cu drag dragi romani. As dori sa va intreb un lucru ..am lucrat timp de o saptamana cu o agentie din uk. am completat fisa cu nume , cont bancar absolut tot si ei m au trimis unde a fost nevoie de om. Intre timp, mi am gasit la un depozit, pe cont propriu . Intrebarea este , pentru ca am auzit ca la primul salariu nu ti opresc taxe pana in aprilie 2017, daca jobul de o saptamana se pune ca si cum ar fii primul job si daca informatia este adevarata. Sunt nou in Uk si nu stiu cum se procedeaza cu taxele. Orice informatie este binevenita ! multumesc

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Sep 2016 18:16 #170824 by Webmaster
Replied by Webmaster on topic Tax Return
1. cine ti-a spus ca la primul job nu platesti taxe , ti-a dat informatia gresita . ( partial gresita )
In linii mari :
- in UK in anul financial este din aprilie in aprilie ( adica anul financiar curent se va incheia in 5 apr 2017
- intr-un an financiar poti castiga 11 000 netaxabili , ce intre 11k si 43k se taxeaza cu 20 %
ce e intre 43k si 150k cu 40 % , si ce e peste 150k cu 45%

Deci daca tu castigi pana la finalul anului financiar sub 11 000 , vei beneficia de scutire de taxe.

Atentie :s-ar putea ca angajatorul sa iti plateasca impozitele in mod regulat la Inland revenue , ca si cum ar fi salar regulat .

Informatii "oficiale" pe pagina

https://www.gov.uk/income-tax-rates/current-rates-and-allowances

Please Log in or Create an account to join the conversation.