fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Legea europeana cere contract semnat doar in UK ?

24 Oct 2017 19:22 #170929 by Rusu R
Printr-un prieten de familie ni s-a transmis ca o firma de exempt charity angajeaza pentru case de batrini. Am dat ce acte trebuia (cv, copii de pasaport, diplome) la acel prieten acum cateva luni. Cand am avut interviu prin telefon cu firma de exempt charity, nu au mai continuat interviul dupa ce am spus ca avem doar pasaport, fara carnet auto. Ni sa spus ca trebuie sa facem cont bancar mai intai in UK si dupa aceea vom continua cu interviul. Pentru NINO a trebuit sa cautam pe internet acum cateva zile si sa vedem ca trebuie programare la fortele de munca din UK, dar nu stiu daca interviul pentru NINO este tot la telefon. Exista vreo lege europeana care cere ca un contract de munca trebuie semnat doar in UK si nu este voie sa stim datele din el sau sa fie trimis prin email in romania ? Nu am gasit deocamdata in forumul romani.co.uk informatii inca.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Oct 2017 20:16 #170930 by lucy1
pentru insurance number nino trebuie sa fiti in anglia si sa faceti programare

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Nov 2017 15:02 #170939 by a Guest
Buna,
Carnetul auto vi l-au cerut probabil ca dovada de adresa, pasaportul nu este suficient decat pentru identificare nu si pentru sedere. Contul bancar poate tine loc de proof of address( dovada de adresa ) in UK. Ei au nevoie de aceasta dovada, va veti mai lovi de situatiile acestea odata ce va veti stabiliti in UK. Insa va puteti trece numele pe una dintre facturile de utilitati sau council tax,pe care le veti plati sau puteti dovedi dovada de adresa cu contractul pe care il semnati pentru chirie.
Pentru NINO trebuie sa va prezentati la interviu. Nu se acorda prin telefon deoarece au nevoie sa va identifice cu actele Dvs.

Numai bine,
Anca

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Nov 2017 09:15 #170940 by acelA2016
probabil ca aveau nevoie de un carer cu masina, care sa se poata deplasa din loc in loc, in functie de necesitati. Nu stiu exact cum e cu aceste "exempt charity", dar eu am lucrat vreo 6 luni pt o agentie care asigura carers pt diverse case de batrani. Pot sa spun, fara nici o exagerare, a fost cea mai proasta decizie din viata mea, de departe cea mai proasta slujba pe care am avut-o vreodata (aici sau in Romania, precum si in alte tari pe unde am mai trait). Sunt oameni care reusesc sa-si faca o cariera in job-ul asta, dar, crede-ma, NU e pt oricine.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Jan 2018 09:04 #170954 by Rusu R
acelA2016, nu treubuie sa fii chiar asa criptic. Daca te referi la salarizare, ar fi trebuit sa ai cat au si ei. Te referi poate la faptul ca, ,,trebuie sa ii stergi la ... si n-ai ce face de pleci acolo,, (cum spunea un consilier de la Ajofm Iasi, care n-ar trebui sa mai lucreze in institutie pentru vorbele acestea) or pacientii vorbesc si se comporta urat, nu ma mira nimic la oameni. Si cand te gandesti ca chiar oamenii se considera mai superiori decat animalele.

Please Log in or Create an account to join the conversation.