fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Cununia civila in Romania

23 Feb 2018 17:29 #170968 by tzu151
Buna ziua,

In mai o sa am cununia civila cu prietena mea in tara, iar ca sa putem semna certificatul de casatorie pe langa cateva acte o sa avem nevoie si de "certificat prenuptial de la medicul de familie" precum ca suntem sanatosi.
Am zis sa o iau pe calea usoara si sa merg la o clinica privata din Brasov sa termin repede treaba, doar ca ma costa cam 600 RON pentru amandoi, asa ca vin si va intreb cum as putea sa ma inscriu la un medic de familie in Romania, daca eu sunt rezident aici de vreo 10 ani si platesc aici taxele ?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Mar 2018 15:32 #170970 by bluecloudgeo
Buna! Si pe mine ma intereseaza topicul asta si din nefericire nu pot sa te ajut cu prea multe informatii. Ne-am interesat de curand la medicul de familie din Romania la care am fost inscrisi inainte de a pleca acum 10 ani. Ne-a spus ca, ne mai fiind inregistrati si platitori de taxe va trebui sa platim analizele si sa revenim la el sa ne elibereze certificatul. Am contactat doua clinici private din Brasov si au confirmat ca pot face analizele, dar nu elibereaza si certificatul prenuptial. Poti recomanda o clinica privata care ofera ambele servicii- analize+ certificat? Merci si succes!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Mar 2018 18:04 #170971 by tzu151
Replied by tzu151 on topic Cununia civila in Romania
Asta este ce am primit pe mail de la Regina Maria Hospital :D


Buna ziua,

puteti obtine certificat prenuptial in clinica noastra din Brasov, pe str Iuliu Maniu, 49. Doamna dr Pojar Alina, medic generalist, elibereaza acest certificat in cadrul unei consultatii pe baza rezultatelor unor analize de sange: HIVsi RPR si a unei radiografii pulmonare. Radiografia si analizele de sange se pot efectua in urgenta, rezultatele fiind disponibile in 4 ore de la efectuarea lor. De asemenea, sunt necesare doua timbre fiscale de 1 leu pentru certificatul eliberat in dublu exemplar chiar in momentul consultatiei.

Va pot programa de pe acum la aceste analize pe 16 mai, la ora 9.00 si la ora 13.00 la dr Pojar Alina, care va elibera pe loc certificatul.
Pretul consultatiei este de 170 lei, pretul analizelor de sange este 79 de lei, iar cel al radiografiei de 95 de lei pentru fiecare dintre cei doi viitori soti.

Am rugamintea sa confirmati ca doriti programare in data de 16 mai. Mentionez ca doamna dr Pojar are program doar miercurea si joia.

Multumim ca ati ales serviciile noastre,
O zi buna,
Nicoleta Nedelcu

Receptie,
Campus Medical Brasov

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Mar 2018 07:09 #170972 by bluecloudgeo
Multumesc frumos si succes!

Please Log in or Create an account to join the conversation.