fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

HCPC - social worker

07 Aug 2018 11:31 #171011 by giorginio34
Salutare,

In 2-3 luni trebuie sa ne luam zborul de pe meleagurile noastre frumoase si incercam sa aflam cat mai multe detalii despre acomodare, acte, procese de recrutare, etc.

Scriu acest mesaj in numele sotiei. Ea a terminat un master in Proba?iune, Mediere ?i Asisten?a Social? a Victimelor Infrac?iunilor si ar vrea sa activeze ca si asistent social in Londra. In UK s-ar imparti in doua ramuri si anume Probation si Social Worker din cate am inteles. Sper sa nu gresesc. Doua ramuri in continua crestere si foarte aprociate. La noi tinde spre ZERO. Din ce am citit si rasfoit pe internet, pentru partea de Social Worker (cred ca si pentru Probation) iti trebuie o inregistrare HCPC ca sa poti sa activezi in aceasta zona.

1. Sectiunea 5 din formul de inregistrare: English language proficiency
Sunt 3 variante acceptate de English test: IELTS (Academic si General) sau TOEFL si scorul pentru Listening, Reading, Writing, Speaking...dar nu cere nicio evidenta ca tu ai acest test dat. Aveti idee daca unul din aceste teste e obligatoriu? Ideea e ca poate da testul fara nicio problema dar vrem sa stim daca este obligatoriu sau nu. Sau daca a mai aplicat cineva si cu un altfel de test valabil pentru HCPC. Si daca da, care ar fi acela.

2. Cat timp este valabila inregistrarea asta HCPC?

3. Am vazut/citit (dar nu si muscat) ca sunt anumite persoane prin UK (romani) care lucreaza in acest domeniu si te pot ajuta sa te angajezi si fara acest HCPC. Sau te pot ajuta sa te inregistrezi HCPC odata ajuns acolo. Sunt aceste variante adevarate? Sunt riscante? Din ce am inteles o inregistrare HCPC costa in jur de 200lire, dar citind un anunt pe net, o anumite firma te poate ajuta cu un bonus de relocare (inregistrare HCPC, cazare, acte) de 8000 de lire. Suna cam pompos, si in acelasi rand riscant. Dar poate este cineva pe aici care ma poate lamuri.

4. Pentru acesta inregistrare iti trebuiesc documentele traduse (diploma, acte studii, etc.)? Traducere autorizata sau legalizata?

Va multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri. Cautand in continuare e posibil sa mai vin cu cateva intrebari sau poate chiar cu unuele raspunsuri.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Aug 2018 09:40 #171016 by BogdanP
Replied by BogdanP on topic HCPC - social worker
Cred ca cel mai important ar fi, pana sa ajunga la inregistrarea asta, sa isi echivaleze studiile (diploma de master). Pe termen lung (si scurt) aici este extrem de util pasul asta.

Asta poti face aici: https://www.naric.org.uk/naric/Individuals/Compare%20Qualifications/Statement%20of%20Comparability.aspx

Please Log in or Create an account to join the conversation.