Evenimentele acestei saptamani

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Ghidul noului venit

27 Feb 2007 11:58 #75482 by George Dobre
Replied by George Dobre on topic Ghidul noului venit

apropo de asigurare auto, care e cea mai profitabila( cu un third party)...

Piata de asigurari este enorma. Cel mai bun sfat e sa compari cit mai multe preturi, dupa cum sugereaza si Martin Lewis aici .

Insuresupermarket. Pros: Speed and range. Cons: Not as accurate. Details: Insuresupermarket is quick and covers the largest number of insurers and brokers. Yet to make it fast you don\'t fill in as many details, meaning it has to make some assumptions. This can mean if you\'re slightly off-norm circumstances the quotes can be a little bit less accurate.
Link: Insure Supermarket
http://www.moneysupermarket.com/motor/

Confused. Pros: Thoroughness and detail. Cons: Takes longer. Details: This is a more accurate service, but requires you to fill in many more details, so do ensure you\'ve all your documents close by.
Link: Confused.com
http://www.confused.com/pages/

Compare the market. Pros: Includes some the others miss. Cons: Not a screenscraper. Details: Compare the market isn\'t a screenscraper, more of web broker, but it does include a number of insurers the others miss. It\'s therefore a great way to fill in the gaps.
Link: Compare the market*
http://www.comparethemarket.com/carinsurance.asp?SRC=CM01

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Mar 2007 15:07 #75794 by Daniel bucovineanu
Cauta numarul de telefon de la Jobcentre Plus http://www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/index.html din zona in care locuiesti si spune-le ca vrei sa aplici pentru NIN. Suni la numarul de telefon care ti s-a dat si te programezi. Mergi la interviu cu o dovada de adresa (poate fi si scrisa de mana de catre tennant-ul casei) si cu o scrisoare din partea angajatorului cum ca intentioneaza sa te angajeze si iti trebuie NIN. Poti spune ca ai venit in UK de 2-3 saptamani si inca nu au venit bill-urile. Sau orice!
Daca nu ai scrisoare de la angajator, le spui la interviu ca agentiile cu care ai vrut sa aplici pt job nu te baga in baza de date pt ca nu ai NIN.
Dupa 2 saptamani il primesti acasa. Cu acest NIN le scoti ochii la angajatori. Oricum ca EU citizen ai dreptul sa lucrezi. Exceptie fac (din cate stiu) cei care intra in High Skilled Migrant Programme. Odata ce ai NIN lucrezi legal. Nimeni nu iti poate nega dreptul la munca dupa ce ai NIN. Dupa aceea daca angajatorul se trezeste ca cineva cere Work Permit pt tine, nu te mai intereseaza, ca oricum pana atunci ai deja contractul semnat si nu mai poate da inapoi. E o mare babilonie cu autoritatile britanice. As zice sa profitam de zapaceala lor. La maxim

04 Mar 2007 22:48 #75802 by GeorgeEliot
Replied by GeorgeEliot on topic Ghidul noului venit
Din experienta mea, poti avea NIN (eu il numesc NI), dar la o angajare e posibil sa ti se ceara corespondenta de la Home Office sau macar pasaportul unde sa scrie ce fel de viza ai. Angajatorul tau vrea sa stie daca tu ai drept de sedere si de munca in UK, si pe ce perioada. (Spun asta pentru ca lucrez la un consiliu local, la departamentul de licente pentru taxi, si asta se cere la noi pentru eliberarea unui permis de taximetrist).

Referitor la interviu de la JobCentre pentru NIN, ma indoiesc sa fie asa de simplu. Tin minte ca m-am dus cu o multime de acte, inclusiv NHS card-ul. Nu am avut bill-uri pe numele meu la ora aia, insa aveam Council Tax si bank statement.

Se poate ca in ultimii cativa ani, regulile sa se fi schimbat. Insa ma cam indoiesc.

GeorgeEliot

04 Mar 2007 23:50 #75804 by emiliano
Replied by emiliano on topic Ghidul noului venit
ca sa obti NIN`ul trebuie sa treci prin filtru HO ptr unul din card`urile pe care le elibereaza ptr romani si bulgari,celebrele BR`uri iar dupa cel primesti suni ptr o programare la job centre.

daca cauti la topicul despre self employed vei gasi un link unde gasesti formularele si un nr de telefon.

18 Mar 2007 13:44 #76370 by mack339
Replied by mack339 on topic Ghidul noului venit
de fapt e simplu : iei cu tine pasaportul sau ID RO, 2-3 joburi printate de la tonomatul Jobcentre Plus, scrisoare care sa-ti dovedeasca adresa sau de la angajator daca lucrezi deja, si mergi la interviul pt NIN, dupa ce ai sunat in prealabil la 0845 600 0643 between 8.00am and 6.00pm, Monday to Friday si te-au programat ei la un centru !
http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefits/ni_number.asp
eu am interviu pe 20 Martie, in Cheltenham....
si cand mai dati raspunsuri dragi compatrioti , dati-le asa ca pt mura in gura, si nu la general de genul : telefonezi la HR si te programeaza ei la interviu (asta e un raspuns lapidar si nesatisfacator), personal cred ca ar treb sa ne ajutam mai mult, la obiect, daca vrem sa ajutam intr-adevar !!!

18 Mar 2007 17:24 #76376 by emiliano
Replied by emiliano on topic Ghidul noului venit

de fapt e simplu : iei cu tine pasaportul sau ID RO, 2-3 joburi printate de la tonomatul Jobcentre Plus, scrisoare care sa-ti dovedeasca adresa sau de la angajator daca lucrezi deja, si mergi la interviul pt NIN, dupa ce ai sunat in prealabil la 0845 600 0643 between 8.00am and 6.00pm, Monday to Friday si te-au programat ei la un centru !
http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefits/ni_number.asp
eu am interviu pe 20 Martie, in Cheltenham....
si cand mai dati raspunsuri dragi compatrioti , dati-le asa ca pt mura in gura, si nu la general de genul : telefonezi la HR si te programeaza ei la interviu (asta e un raspuns lapidar si nesatisfacator), personal cred ca ar treb sa ne ajutam mai mult, la obiect, daca vrem sa ajutam intr-adevar !!!

dupa ce suni la jobcentre ptr o programare iti trimit o scrisoare cu actele de care ai nevoie,printre ele si work permit,acum te intreb pe tine mack,daca nu ai acest work card cum mergi la interviu,doar in baza scrisorilor de la angajator???sunt un pic surprins