Evenimentele acestei saptamani

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Ghidul noului venit

07 Feb 2007 21:34 #74613 by _deleted_Andu
Replied by _deleted_Andu on topic Ghidul noului venit
incerc sa fac un search in weekend pt linkurile de la topicele privind costurile vietii in uk...chirii, mancare, transport, telefon, etc...exista cel putin 3-4 topice pe subiectul asta, dar se pare ca pt unii e mai comod sa faca topic nou, decat sa faca efortul sa mai caute si prin arhiva, locul unde nu ai cum sa te indoiesti ca nu ar exista deja informatii care sa te intereseze atunci cand devii locuitor al uk...
recunosc ca mi-am iesit un pic din papuci , nu pt ca am fost intrebata pe privat daca nu stiu de vreun job, nu pt ca deshtele mele au explicat cat am putut de generos si cat m-am priceput ce e cu selfemploymentul, nu pt ca am adaugat si informatii suplimentare, nu pt ca nu mi s-a spus nici "multumesc", ci pt ca persoanei in cauza i-ar fi fost ideal un rezumat al tuturor linkurilor trimise de mine, eventual tradus, care sa se muleze cat mai bine pe cazul lui...
"s-avem rezon, mon cher.."

o bulina alba pt forumistii mai vechi, care isi rup particica din timpul lor liber, deloc mult, sunt convinsa, pt a face lumina macar cu o informatie mai nou venitilor..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Feb 2007 19:03 #75035 by George Dobre
Replied by George Dobre on topic Ghidul noului venit
Una din cele mai bune rate de conversie de valuta se obtine se pare la Thomas Global Exchange din Londra (aflat pe Victoria St):

http://www.thomasexchangeglobal.co.uk/

26 Feb 2007 12:22 #75455 by Daniel bucovineanu
Acest email l-am primit pe data de 21.02.2007:

Firstly I should explain that at present DVLA are unable to process Romanian exchange applications.

In order that I may be able to assist you further please confirm your date of birth and your full postal address.

Should you not wish to e-mail this information, for further assistance please contact our Customer Enquiry line on the following number:

0870 240 0009

Telephone lines are open Monday to Friday 8.00am to 8.30pm and Saturday 8.00am to 5.30pm.

Alternatively, you may prefer to post or fax your original enquiry to the following address or fax number: -

The Correspondence Team (Drivers) D12
DVLA
Swansea
SA6 7JL

Fax No: 01792 786369

Please ensure the letter bears your signature.

www.direct.gov.uk/motoring

Deci nu fiti prosti ca mine si luati-va permisul de acasa :shock:
Permisul romanesc este valid in UK pana la data expirarii lui, avand dreptul legal de a conduce aceleasi vehicole ca si in Romania.
Daca totusi doriti un permis de conducere britanic, intrebati in prealabil daca autoritatile romane au depasit incapacitatea de a raspunde unei cereri de confirmare a unui document aflat intr-o baza de date electronica.

26 Feb 2007 18:59 #75456 by Lavinia
Replied by Lavinia on topic Ghidul noului venit
uraaaaaaaaaaaaa :D :D :D :D

mersi mult de tot pentru informatie :!:

26 Feb 2007 20:57 #75462 by George Dobre
Replied by George Dobre on topic Ghidul noului venit

...
Permisul romanesc este valid in UK pana la data expirarii lui, avand dreptul legal de a conduce aceleasi vehicole ca si in Romania.

Multumesc pentru informatie Daniel. Nu demult situatia era un pic alta dar cum spui se pare ca nu mai e necesara preschimbarea din punct de vedere legal:

"Car, motorcycle driving licence holders (ordinary driving licence): you can drive in Great Britain (GB) on your full, valid driving licence from an EC/EEA country, until you are 70, or for three years after becoming a resident, whichever is the longer period"

"Register of community licence holders
Holders of community licences with vocational entitlement who live in GB must register their details with the Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). For further information you can contact them on 0870 240 0009.

Drivers of small vehicles may register also, if they wish. To register, drivers should notify DVLA of their name, address and driving entitlement. Drivers who register will receive their licence back together with a UK counterpart document. This would enable them to take advantage of the fixed penalty system for road traffic offences instead of having to go to court."

Desigur e preferabil sa schimbi permisul cu unul GB, pentru ca asigurarea in majoritatea cazurilor e mai ieftina.

27 Feb 2007 11:11 #75479 by mack339
Replied by mack339 on topic Ghidul noului venit
apropo de asigurare auto, care e cea mai profitabila( cu un third part) ?adica ce firme ar fi pe aici...