fbpx

Clasa a X-a Romania, doresc sa ma mut in Anglia

15 Sep 2015 19:04 #165105 by raNNNNNk
Buna seara, ma numesc Vasile, am 16 ani, provin din judetul Neamt, sunt in clasa a X-a pe profil economic, sora mea a lucrat (acum este venita in concediu in Romania) in UK, in Londra.

Intrebarea mea, si a ei, desigur, este urmatoarea, eu fiind elev in Romania, ea lucrand in Regat, as putea sa ma mut in Londra, la ea, si sa imi continui acolo studiile? Daca da, de ce acte este nevoie, pot sa ma transfer in a X-a , trebuie sa astept a XI-a? Sau, trebuie sa termin intai aici liceul, precizez faptul ca parintii mei sunt ambii in Romania, si sunt de acord, in cazul in care se poate face transferul sa merg sa invat in UK, nu sunt olimpic la ceva, dar nu sunt nici idiot, stiu si engleza, intr-adevar nu la perfectie, dar pot purta o conversatie, intelegand, iar partenerul de conversatie sa ma poata intelege si pe mine.

Imi cer scuze daca mai este vreun topic pe aceasta tema, dar, ma gandeam ca poate nu este, deoarece multi pleaca cu parintii, eu vreau sa plec doar cu sora mea.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Nov 2015 21:20 #166433 by g.dumitrasc
buna . Ma numesc Geo si anul acesta in vara am terminat si eu clasa a 10 . si am venit cu ai mei in Uk . M am inscris la cea mai apropiata scoala defapt colegiu si mi au dat un test sa vada nivelul meu de engleza . Tin sa precizez ca mie mi-a trebuit doar buletinul/pasaportul . am scos de la liceul din romania foaia matricola dar nu mi a trebuit . Poti veni cu sora ta sa stai la ea si sa te aiba in grija ei doar daca ai procura facuta fiind tutorele tau . Parerea mea este sa astepti sa termini clasa a 10 apoi sa vii aici si sa te duci la ce colegiu vrei tu sa mergi pentru a da testul de engleza . :) Sper ca ti am putut fi de ajutor . :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.