fbpx

UNIVERSITATILE DIN ANGLIA

03 Feb 2008 22:17 #88453 by michelle15
Ma poate ajuta cineva cu niste informatii despre cum se studiaza in Anglia,cel mai mult as vrea sa aflu cate ore pe saptamna face un student full-time,cum este la ei sesiunea de examene,m-ar ajuta foarte mult cineva care studiaza la Universitatea Christ Church Canterbury,as fi mai mult decat happy daca m-ar ajuta si p mine cineva cu cateva informatii...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Feb 2008 01:18 #88460 by a Guest
Replied by a Guest on topic -
Intra pe \'Student\' shi de asemenea foloseste shi celelalte forumuri.Ai o gramada de informatzii!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Feb 2008 17:25 #88569 by justgirl
Replied by justgirl on topic -
Hey Michelle. Nu studiez la Christ Church ci la Kent Uni care este localizata in acelasi oras dar complet diferita de Christ Church. Daca te bate gandul sa vii sa studiezi iti pot spune ca viata la Christ Church este destul d usoara, univ e recent stabilita (inainte era doar colegiu), singurul dezavantaj este ca nu sunt f multi studeti international (sau din EU in fine).Nu stiu daca il vei vedea ca si un dezavantaj. In ceea ce priveste orele de studiu, in general pt un Bsc/BA (adica un curs undergraduate) trebuie sa obtii 120 de credite pe an, majoritatea cursurilor au 15 credite, sau 30, caz in care se extind peste 2 semestre. Anul univ incepe in Sept si primul semestru se termina in Decembrie inainte de Craciun. Este urmat de o vacantza de o luna. Al doilea semestru incepe in Ianuarie pana in Aprilie (iar vacanta de o luna), iar ultimul term incepe in Mai, asta fiind sesiunea si dureaza 2 luni, timp in care ai in general cel putin 8 examene. Dupa cum observi nu sunt 2 sesiuni, ci toata cursurile desfasoara examene in Mai Iunie. In afara examenelor pt fiecare curs trebuie sa scrii eseuri si de obicei sunt si \'group projects\' su \'presentations\', toate fac parte din nota finala si sunt marcate. Eseurile pot fii intre 2000 si 4000 de cuvinte fiecare. Difera cat de cat intre universitati dar in general asta e sistemul. Nu se obtin note ci procente 40% este un Pass, 40-50% este un Third, 50-60% este Lower Second, 60-70% este Upper Second iar orice peste 70% este un First. Daca vrei ca facultatea sa nu fie pierdere de timp trebuie sa termini cel putin cu un Upper Second adik 60%. Nu este atat d usor p cat pare :) Sper sa fie de ajutor. Daca mai ai intrebari nu ezita si intreba..sper sa te pot lamuri.

x

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Feb 2008 19:41 #88576 by _deleted_Andu
Replied by _deleted_Andu on topic -
iar ca student, legal nu ai voie sa muncesti mai mult de 20 de ore/sapt

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Feb 2008 20:51 #88580 by michelle15
Replied by michelle15 on topic -
heyyy mersi mult la amandoua pt. raspuns :D , desi nu credeam sa-mi raspunda cineva pt k am intrat si pe alt forum si.....nimic(cam demult incerc sa aflu si eu ceva informatii despre cum se studiaza p acolo)
De cat timp studiezi acolo?Si cam cat de grele sunt examenele?Eu deocamdata astept scrisoarea conditionata de la ei pt.k inca nu am dat testul de engleza(toefl)si sincer mi-e teama ca nu o sa-l iau pt.k engleza pot spune k stiu dar nu la un nivel avansat.In mai voi pleca din nou in Anglia pt. munca,unde voi lucra mai mult de 20 de ore/sapt.daca totusi intru la facultate acolo va trebui sa renunt la job?.........Din cate am auzit univ. kent e una dintre cele renumite si eu am vrut sa dau acolo dar......cam scumpa....E posibil sa nu gasesti de lucru dupa ce termini o univ. acolo(care nu e asa renumita).?...sper sa ma poti lamuri la sutele de intrebari la care nu prea am reusit sa gasesc raspunsuri

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Feb 2008 12:13 #88604 by heyd
Replied by heyd on topic -

E posibil sa nu gasesti de lucru dupa ce termini o univ. acolo(care nu e asa renumita).?...sper sa ma poti lamuri la sutele de intrebari la care nu prea am reusit sa gasesc raspunsuri


Servici o sa gasesti dar nu te astepta ca o sa gasesti imediat. Cateodata poate dura o luna pana gasesti ceva dar mai poate dura si 6 luni pana iti gasesti ceva mai ales daca vrei sa lucrezi in domeniul in care ai terminat.
Cat despre facultati nu se prea tine cont de nume doar in cazul in care ai studiat la Oxford sau Cambridge.

Please Log in or Create an account to join the conversation.