fbpx

× Romani in UK

Greselile tipice ale noului venit. Evita-le !

06 May 2010 16:42 - 07 May 2010 11:48 #126577 by Webmaster
Salut ,

Vazand ca istoria se repeta (de fapt istoria nu , istoricii da) m-am gandit ca ar fi f util un astel de topic , eventual chiar o sa incerc sa il transform in articol pe site. La ce se refera : greseli tipice , care le fac cei care vin in UK sau se pregatesc sa vina : pot fi greseli in comportament , in cautare de munca , in cautarea locuintei , in cautarea prietenilor etc .


Ar fi interesant sa scrie fiecare cateva ceva din experiente si le voi adauga aici la prima pagina . Ar fi bine sa fie daca ar fi in urmatorul format .

scurta descriere a \"greselii\"
solutie / sfat pentru evitarea ei.

Si ca sa nu uitam puterea exemplului hai sa incep eu


Vin in UK , nu prea vorbesc engleza - dar ma astept sa nu am probleme si sa imi gasesc de munca din prima

Nu va asteptati ca sa nu aveti probleme, daca nu vorbiti limba egleza la un nivel cel putin conversational. Pentru a va va intocmi actele de care aveti nevoie , va trebui sa intelegeti despre de este vorba in ele .Riscati sa platiti unor persoane care va pot taxa sume (relativ) mari doar pentru completarea unui formular. Normal ca este si aceasta o alaternativa sa platiti pentru consultanta , dar cand costurile de inceput in UK sunt mari , poate doriti sa economisiti niste bani. Munca : lipsa de comunicare la munca va lasa ca alternativa doar munca necalificata si de multe ori va mareste riscul de a fi exploatati.
Morala : Invatati engleza.



Nu nu cunosc sistemul, nu cunosc pe nimeni , dar \"ma descurc eu cumva\".

Solutia : Avand in vedere ca va mutati intr-o tara noua, trebuie sa va asteptati ca sistemul sa fie complet diferit de cel din Romania. Incepeti o viata noua , inregistarea la autoritati poate fi o afacere destul de laborioasa si care sa necesite mult timp si energie. Avand in vedere ca timpul costa bani , ideal ar fi sa va faceti tema de casa inainte de a veni in UK. Aici pe site sunt destul de multe informatii despre sistemul legal , inregistarea ca self employed, yellow - blue card . Puteti sa obtineti informatiile necesare gratis de aici de pe site sau vedeti linkurile la site urile home office , etc . Puteti pierde mult timp ( si bani ) daca va ganditi ca va descurcati cumva in cateva zile .
Daca doriti si aveti bani puteti sa apela serviciile unui consultant, care va ghida in formularele care trebuie sa le completati si la ce autoritati sa mergeti. Nu uitati insa ca majoritatea acestor servicii le puteti face voi singuri, dar daca sunteti dispusi sa platiti pe cineva cu experienta salvati mult timp si frustrare. ( vezi punctul urmator)


Am platit un consultant sa imi faca formularele si am aflat dupa aceea ca Vasile si le-a facut singur. Concluzia: consultantul este un hot ,fura romani, de fapt toti romanii fura romani, romanii sunt cea mai urata natie, ma voi feri de romani de acum inainte .

Dupa cum ziceam in paragraful de mai sus, puteti sa va faceti singuri actele, dar daca nu sunteti dispusi sa stati cateva zile sa va documentati despre ce si unde - sunt persoane care fac asta pentru voi, dar timpul si experienta lor costa. Daca cineva va taxeaza pentru ceva care teoretic ar fi gratis nu inseamna ca va fura. Gandit-va pentru cate servicii ati platit care daca ati avea cunostiintele necesare de fapt ar fi gratis . La urma urmei , cea mai bine platita meserie - avocatura - daca ai cunostiintele necesare te poti reprezenta singur intr-un proces, dar asta ia mult timp si de aceea platesti pe cineva care cunoaste sistemul si are experienta cu situatii similare cu ale tale.


Nu citesc nici unul din articolele publicate , nici \"ghidul romanului in Uk\", nimic din ce s-a scris pana acum , trimit un e-mail cuiva de pe forum ca sa imi explice mie, chiar daca il rog frumos . Daca nu imi raspunde nimeni ajung la concluzia \"romanii in UK sunt rai \"

Fratilor, articolele din acest site au fost scrise ca sa va fie de folos si sa va scuteasca de multe batai de cap. Cititi-le , si va vor salva mult timp si frustrari inutile. Daca intrebati aceleasi chestiuni si nu va raspunde nimeni deoarece au mai fost scrise nu condamnati fomumistii nostri pentru nereusita voastra. La urma urmei acest website / forum este facut de voluntari si nu este nimeni obligat sa va raspunda doleantelor.
Nu considerati ca daca cineva este de 10 ani in UK va sti sa va raspunda tuturor intrebarilor fie legate de yellow card , fie legate de unde puteti gasi un curs part time in zona Birmighamului care poate da un atestat in cultivarea florilor de camp . Chiar daca persoana este de 10 ani aici , nu a trecut prin sistemul de yellow card , si poate ca nu este nici din Birmingham si este si alergica la polen.
Puneti-va in aceeasi situatie : daca sunteti din Constanta, ati terminat scoala in 80 la marina , stiti unde este un liceu clase cu profil de informatica in Sighetu Marmatiei ?


Public un anunt : \"Fratilor nu am acte , nu vorbesc engleza, ajutati-ma cu ceva de munca\" .

Aceasta situatie doar va lasa deschisi exploatarii, muncii la negru prost platite. Nu recomandam nimanui munca la negru , dar daca sunteti fortati de circumstante si aceasta este sigura solutie sa va asteptati sa fiti platiti mai putin si sa munciti ore mai multe. Nu este o solutie si repet nu o recomandam nimanui. Sunt multe cazuri de exploatare de neplata si abuzuri.
Nu considerati prin faptul ca lucrati pentru un roman sunteti scutit de probleme. Ca peste tot sunt persoane oportuniste care vor profita de orice ocazie sa faca un ban in plus. Nu va expuneti vulnerabilitatile chiar asa de usor. Nu asteptati sa vi se dea de munca, cautati-va singuri. Daca o firma face angajari se asteapta ca potentialii angajati sa se fi deranjat macar sa isi caute de munca, nu sa astepte sa fie cautati. Prin faptul ca va cautati de munca aveti deja un pas in fata celui care \"asteapta\". La urma urmei cand ati plecat din tara ce ati zis ? \"mama ma duc la Londra sa imi caut de munca\".



Muncesc orice.

NU EXISTA CINEVA CARE SA FIE BUN LA TOATE. Desi poate va ganditi ca nu e mare scofala pentru o munca oarecare, nimeni nu vrea sa angajeze pe cineva care spune \"muncesc orice\" . Bun la toate, in limbajul angajatorului = bun la nimic.


Absolvent informatica, olimpic la matematica, premiant din clasa 1 pana in clasa 12-a, pionier de onoare - caut job de barman sau ospatar.

Greseala esentiala. Asta se numeste \"overqualified\", si nimeni nu vrea sa angajeze pe unul care se considera prea bun pentru job ul respectiv. In ochii angajatorului tu iei acest job doar ca sa iti umplii timpul pana gasesti ceva mai bun .
Nimeni nu vrea sa angajeze pe cineva cu care si-a pierdut timpul sa ii faca instruirea necesara la locul de munca si pe urma sa plece.
Daca mergi pe un job de barman, arata-ti calitatile de barman. La urma urmei angajatorul vrea un barman bun, nu un webdesigner excelent care sparge pahare si toarna bere pe langa halba.



Dau bani pentru locul de munca , public un anunt de genul : \"ofer suma x pentru gasirea unui loc de munca \"


Din nou va lasati deschisi exploatarii, oportunistii miros disperarea de la o posta si va inhata ca pe o prada usoara.
Nu dati bani nimanui in ideea ca va intalniti maine in statia de metrou x si va duc la munca. Atentie si de cazuri care se ofera ca vin cu voi si va vor indruma la munca , sa le dati banii inainte ca vin cu voi. Pe drum spre locul de munca va opriti la o cafea. In cafenea ei merg \"pana la toaleta\" ... dar de fapt nu se mai intorc . Atentie fiti vigilenti cui dati banii .
Nu recomandam nimanui practica de a da bani pentru un loc de munca , dar daca aceasta este singura solutie oferiti plata din primul salar.




Am un prieten in Anglia care lucreaza instalator si castiga 3000 de lire pe luna, merg si eu si o sa castig tot atat.

Fiti realisti ! Asteptarile voastre de salar trebuie sa fie realiste. Prietenul de care ati auzit voi poate are multa experienta si multe contacte plus scule si este in stare sa faca treaba singur . Tu vei veni necalificat, probabil ca nu vorbesti engleza , nu ai scule , el te-a angajat , probabil el si are si ceva cursuri de calificare . Nu va asteptati sa aveti aceleasi castiguri cu cineva care are ani de zile experienta.
The following user(s) said Thank You: coleteangliaromania, Eduard94

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 May 2010 16:59 #126579 by NoName
The following user(s) said Thank You: coleteangliaromania

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 May 2010 00:03 #126587 by NoName
My name is Florin,si sun in uk de 8 luni.

Si daca dam umpic timpul inapoi,ca sa ma pot incadra in acet topic, inainte de a veni in uk,am lucrat la un depozit de lemne din vestul tari, o duceam destul de bine,un salar destul de fainut: 1500 de ronii,pana cand un prieten de al meu s-a hotarat sa plece in uk,chemandu-ma si pe mine dar l-am refuzat.

Dupa 3 luni ma suna si imi zice sa vin in Londra ca este destul de lucru si ca ma rezolva el totu.

Eu nestiind ce ma asteapte aici ,m-am hotar sa vin si eu pana la urma urmei, cu increderea ca prietnul meu ma va ajuta.Dupa o saptamana am ajuns in Londra.Lasand totul in urma;facultatea (neterminata) ,familiea,serviciul, prietenii si am inceput o alta aventura int-o tara straina pt mine.

Dar din pacate nu era precum am planuit sa fie si lucrurile au luat o intorsatura de 180 de grade si totul s-a dat peste cap.
Nu mai gaseam nici in ruptul capului de lucru incercand tote modalitatile,prin agentii prin ceva cunostinte si tot nimic,aceasta cautare disperata o durat 2 luni,dar aveam noroc ca stateam la ei si economiseam cat putem din bani cu care am venit deacasa (300

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 May 2010 09:43 #126590 by adi67
[b]\"ma descurc eu cumva\"...[/b]
Sfat:veniti cu temele facute(cautati pe net si interesati-va inainte de a veni exact ce trebuie sa faceti cand ajungeti-cazare/chirie,transport,acte,unde si cum sa va cautati de munca) si cu bani care sa va ajunga pt. minimum 3 luni+bani de drum pt intoarcere.
Nu-i nici o rusine-daca n-ati reusit sa va gasiti de munca in 3 luni-nu mai atarnati degeaba intorceti-va de unde ati venit.
Anglia si in special Londra nu-i pentru oricine.Nu confundati Anglia cu Italia si Spania!

\"muncesc orice...\"
Nu esti ofertant daca muncesti orice.Munceste CEVA dar bine.E plina Londra de romani foarte mirati ca nu-si gasesc de munca-care muncesc \"orice\" dar de care nu are nimeni nevoie-tocmai pt ca muncesc \"orice\" si nimic anume!
In 99% din cazuri cei care muncesc \"orice\" fac parte din categoria \"ma descurc eu cumva\"

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 May 2010 11:44 #126593 by Webmaster
foarte bine punctat NoName - voi adauga la postul de mai sus aceste idei .
Adi67 - tocmai scriam chestiunile de mai sus printre alte chestii la munca , vad am prins aceleasi idei cu tema facuta , si cu muncesc orice .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 May 2010 22:50 - 07 May 2010 22:51 #126607 by Primeraptor
Salut.Numele meu este Cosmin am 23 ani si sunt in UK de 6 luni.Eu am venit cu contract din Romania pe 1 an,contract pe care l-am platit in Romania pentru o suma destul de mare la o anumita firma.Dupa ce am ajuns aici si am inceput sa plec urechea in stanga si in dreapta am realizat ca puteam sa lucrez ca si ce lucrez in momentul de fata si fara sa platesc nimic daca ma documentam si eu inainte sa vin aici.In sfarsit... am ajuns aici toate bune si frumoase...Niciodata NU va asteptati ca ,prietenii pe care ii aveati in Romania si care sunt aici sa va ajute in vreun fel,zic din proprie experienta.In principiu trebuie sa iti vezi propriul interes.Daca esti o persoana credula si buna la suflet nu ai ce cauta in UK.In primul rand ,daca vrei sa iti gasesti un loc de munca,trebuie sa alegi in majoritatea cazurilor job-uri pe care englezii nu le presteaza...ex: asistent la camin de batrani/centre cu copii cu nevoi speciale,barman/ospatar,cleaner,baby sitting etc.... Fara calificare si recomandari NU te angajeaza nimeni pe un post mai bunicel in UK si in special in Londra.Sunt foarte multe cursuri(cu bani) care iti ofera loc de munca la sfarsitul cursului in functie de rezultatele obtinute trebuie doar sa cautati.Locul de unde trebuie sa incepeti ca sa nu platiti firme specializate in cautarea locurilor de munca este www.google.co.uk .Faceti-va un CV in engleza dar sa stiti de la inceput ca englezii nu prea dau 2 bani pe experienta voastra din Romania.Intr-un alt treat o sa si postez unele site-uri in care va puteti cauta de munca.

P.S. Feriti-va cat puteti de alba/neagra ca riscati sa ajungeti acasa dezbracati. Anglia NU e Italia sau Spania.

Please Log in or Create an account to join the conversation.