fbpx

Evenimentele acestei saptamani

× Romani in UK

Greselile tipice ale noului venit. Evita-le !

08 May 2010 15:10 #126646 by hopedivine
aici iti dau dreptate!
si eu sunt noua in anglia, si incerc sa ma angajez ca self employer, pt ca numai asa pot! si credeti cand va spun ca am ascultat multe sfaturi si indrumari cum ma pot angaja, dar nici un sfat nu ma ducea unde trebuie, asa ca am cautat singura pe net cum ma pot angaja ca self employer, si am gasit un nr de tel care m-a scos la iman! si va spun si voua, daca vreti sa va angajati ca self employer, va trebuie in primul rand national insurence number!, care il obti la jobcenter! dar dupa ce am fost programata la interviu pentru acest numar, am aflat ca nu aveam documentele necesare, adica imi lipsea invoices, accountants letter, si fara astea nu pot obtine nimic, asa ca m-am reprogramat pe data de 14 mai pt un alt interviu la ei. sper ca totul va fi ok! e bine sa stii engleza, altfel nu prea ai sanse sa te descurci pe cont propriu.
eu am venit printr-o firma de au pair din romania, si cand am ajuns aici mi-au zis ca am 32 de ani si nu pot fi au pair, si singura modalitate de a lucra legal este self emplyer. nu e usor pt nimeni si eu am dat vreo 20 de tel pana am aflat ce trebuie sa fac, dar internetu m-a ajutat. am trecut self employer pe google si gata! sper sa va ajute la ceva acest mic detaliu care mi s-a parut a fi o lupta fara sfarsit!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 May 2010 15:18 #126647 by roxilicurici
daca inca nu ti-ai gasit de munca iti dau nr de la o agentie de cleaning unde am muncit eu... le spui ca astepti dupa insurance number si utr si cred k o sa accepte. eu asa am facut si am muncit acolo inainte sa primesc actele. si am castigat bine. program flexibil si tot ce vrei... treaba e sa fi serioasa pt ca am mai dus si alte fete si cand erau programate pt training au spus ca e departe agentia ca e greu in curatenie si bla bla... pai cand vrei sa strangi bani si nu aiun loc de munca sigur... strangi din buci si te duci inainte spre ce porti gasesti deschise... :D

08 May 2010 15:54 #126648 by hopedivine
mersi de informatii, dar am loc de munca, poate o sa mai caut un extra dar poti lasa nr de tel. daca nu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.! mersi oricum!

08 May 2010 16:30 #126649 by Sirius
Am și eu câteva sfaturi, în principal valabile pentru cei care vin la studii, dar poate și ceilalți le pot \"adapta\".

Pentru studenți unul din cele mai importante lucruri pe care trebuie să le aibă este, după cum s-a mai spus, contul în bancă. Și trebuie spus că pentru cei proaspăt veniți în UK nu este foarte ușor să-ți faci unul.

Aici băncile au nevoie de o dovadă de adresă, în marea majoritate sub forma unei facturi (de energie, telefon, internet etc.) pe care o primiți când locuiți undeva pe tărâm britanic. Uneori însă până vine acea factură poate trece cam mult timp, dacă e prima se mai întâmplă să vină cu un nume greșit și există și posibilitatea să stați undeva în gazdă iar proprietarul să plătească facturile iar voi doar chiria către el.

În cazul acesta una dintre soluții este o scrisoare de la universitatate care atestă că esști student și că stai în cutare loc, adresată DIRECT băncii la care vreți să vă faceți cont. Cu alte cuvinte, eu m-am dus cu o scrisoare care începea cu clasicul \"to whom it may concern\" și băncile au strâmbat din nas până nu m-am întors la școală și i-am rugat să schimbe antetul cu \"to X Bank\". În mod magic, după aceea au acceptat acea scrisoare ca și dovadă de adresă și totul a mers strună.

Apoi mai aveți doar grijă ca atunci când vă face contul angajatul să nu vă ducă de nas cu diferite oferte pe care le au ei pentru studenți, fiindcă acelea de multe ori nu sunt atât de utile pe cât par și implică o taxă lunară care vă este ridicată din cont. Aproape toate băncile au un \"Current Account\" care costă fix zero și este arhisuficient. Nu există (spre deosebire de România) comisioane la scoaterea banilor de la bancomat sau la transferurile interne.

08 May 2010 16:48 - 08 May 2010 16:51 #126650 by Tantza
cand am venit in Anglia acum 3 ani am zis ca pfai, la experienta mea si calitatile mele si la CV-ul meu o sa-mi gasesc de lucru imediat. am trimis CV-uri la agentii, am fost la interviuri, am avut interviuri telefonice, viitorul suna bine... intre timp faceam cleaning, ca sa castig banuti sa ma intretin. am facut curatenie un an jumate pana sa gasesc ceva de lucru dupa cum speram.

Greseala: pana sa ma inregistrez ca si self-employed am tot amanat si am pierdut timp. eu am ajuns in martie si in decembrie m-am inregistrat ca si self employed (am pierdut cateva luni)
Solutie: daca iti place aici si vrei sa ramai, iar activitatea self-employed a singura cale la indemana, inregsitreaza-te cat mai repede. Cu cat te inregistrezi mai devreme si primesti yellow cardul, cu atat mai bine. In 5 ani iti poti lua rezidenta permanenta si cetatenie si o poza cu un nene cu peruca. Asa sa ne ajute Domnul din ceriu!

Greseala: suni sa-ti dea NIN-ul pentru ca vrei sa te faci self employed candva.
Solutia: intai anunta HMRC ca te faci self-employed: completeaza o hartie si trimite-o la HMRC. Ei te vor trimite la Job Centre Plus pt. NIN. Cand mergi la interviu du vreo doua facturi ca sa demonstrezi ca lucrezi ca si self employed.

Greseala: platesc pe cineva sa imi faca actele.
Solutia: te poti ocupa singur(a) de acte fara sa platesti cateva sute de lire. vezi sfaturi pe forum.

Greseala: imi trebuie contabil ca si self employed?
Solutia: nu-ti trebuie. Daca n-ai ce face cu banii, trimite-i prin Money Gram matusii din Bolintin Deal. Contabiliatea o poti face singur(a): tii facturile emise clientilor si bonurile de cheltuieli (transport, papetarie etc.). Dupa Aprilie in fiecare an completezi formularul pt. Self Assessment Tax Return si dupa aceea platesti eventualele taxe pe care le datorezi statului englez.

Greseala: Sa-ti tii banii in borcanul de cafea Kenco (asa cum am facut eu la inceput) pentru ca nu ai dovada de adresa (asa ca mine).
Solutia: Fa-ti un cont la banca. HSBC ofera un cont pe care ti-l deschizi cu pasaportul romanesc. Eu nu aveam dovada de adresa pt ca oficial nu platesc chirie, nu am nicio factura de electricitate, gaz pe numele meu. Noroc cu HSBC si cu Passport Account ca mi-au facut cont fara dovada de adresa in UK (chestia nasoala e ca te costa £6 pe luna contul respectiv, timp de 12 luni, dar dupa aia treci la un cont gratuit).

cam asta...

08 May 2010 17:19 #126653 by cristinica_84
buna Carmen.
Sa faci rost de NIN nu e greu. E f usor chiar.o simpla programare si il obtii.mai greu e sa obtii work permitul acela ii obtii indeplinind anumite conditii cum ar fi: sa fii student un an, sau sa fii au pair un an....trebuie sa mergi sa intrebi la council si te indruma ce sa faci. ai pliante in romana acolo in care se explica tot.
take care
succes