fbpx

Evenimentele acestei saptamani

× Romani in UK

Greselile tipice ale noului venit. Evita-le !

08 May 2010 01:20 #126609 by carmen_katiuska
Ma numesc Carmen si am 24 ani.Locuiesc in Londra,cu prietenul meu,el este englez.Am venit in Anglia acum 8 luni,fara sa stiu ce restrictii au romanii aici.Inainte locuiam impreuna in Spania,lucram amandoi,dar el si-a pierdut serviciul si nu am avut de ales,decat sa venim sa locuim la mama lui.Fara sa stim ca eu nu am voie sa lucrez,am sunat intr-o zi la home office sa intreb ce trebuie sa fac ca sa obtin NI number si mi s-a spus ca nu am dreptul sa am asa ceva.Adica ai dreptul sa vii in tara asta sa faci ce vrei,dar nu ai dreptul sa te duci la munca.Daca te duci in aeroport la Luton,unde are Blueair curse,e plin.Am fost de 2 ori acasa in astea 8 luni,avioanele erau pline,la dus si la intors.Oamenii astia ce fac in Anglia?daca e asa greu?va rog,daca stie cineva ce e de facut si cum poti sa obtii un drept sau o viza de munca?pana si site-urile din Romania gen myjob,ejobs au locuri de munca pentru Anglia,nu doar pentru medici sau asistenti,ci si pentru barmani sau spalatori de vase.Astia cum reusesc sa faca rost de NI number?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 May 2010 06:30 - 08 May 2010 06:32 #126610 by ALINA33
Ma numesc Alina si am incercat sa lucrez si eu in Anglia,dar am avut mare ghinion.
Am cautat un job pe www.gumtree.com si am gasit un job de babysitter intr-un sat numit Sountrop foarte izolat.
Mi sa promis multe de englezi,dar cand am ajuns acolo a fost cu totul diferit.
Oricum nu le-a convenit pentru ca vorbesc engleza foarte bine si intelegeam tot desi incercau sa se ascunda.
Nici mancare nu mi-au dat si cand am ajuns mi-au zis ca ma vor plati peste 3 luni.
Aveau si un pab la care lucrau numai straini si pe care ii exploatau la greu.
Un sfat am:cei care incearca sa isi gasesca sa nu aleaga locatii izolate pentru ca profita de acest fapt.
Eu am plecat dupa o saptamana si acum sunt acasa.
Este greu,dar sunt acasa.
Si sunt profesoara de limba engleza
Succes si aveti grija

08 May 2010 07:06 - 08 May 2010 07:17 #126611 by michaelasi
ALINA33 wrote:

Ma numesc Alina si am incercat sa lucrez si eu in Anglia,dar am avut mare ghinion.
Am cautat un job pe www.gumtree.com si am gasit un job de babysitter intr-un sat numit Sountrop foarte izolat.
Mi sa promis multe de englezi,dar cand am ajuns acolo a fost cu totul diferit.
Oricum nu le-a convenit pentru ca vorbesc engleza foarte bine si intelegeam tot desi incercau sa se ascunda.
Nici mancare nu mi-au dat si cand am ajuns mi-au zis ca ma vor plati peste 3 luni.
Aveau si un pab la care lucrau numai straini si pe care ii exploatau la greu.
Un sfat am:cei care incearca sa isi gasesca sa nu aleaga locatii izolate pentru ca profita de acest fapt.
Eu am plecat dupa o saptamana si acum sunt acasa.
Este greu,dar sunt acasa.
Si sunt profesoara de limba engleza
Succes si aveti grija

Scunthorpe vrei sa zici? nu este un sat , este de fapt un oras mic dar oras , sint undeva la 72 000 de locuitori
cu ce anume incercau sa se ascunda de tine ? detalile ar fi mai mult decit omteresante , tocmai ptr cei noi veniti in uk ... ce anume ti s-a promis ?

08 May 2010 07:22 #126612 by michaelasi
carmen_katiuska wrote:

Ma numesc Carmen si am 24 ani.Locuiesc in Londra,cu prietenul meu,el este englez.Am venit in Anglia acum 8 luni,fara sa stiu ce restrictii au romanii aici.Inainte locuiam impreuna in Spania,lucram amandoi,dar el si-a pierdut serviciul si nu am avut de ales,decat sa venim sa locuim la mama lui.Fara sa stim ca eu nu am voie sa lucrez,am sunat intr-o zi la home office sa intreb ce trebuie sa fac ca sa obtin NI number si mi s-a spus ca nu am dreptul sa am asa ceva.Adica ai dreptul sa vii in tara asta sa faci ce vrei,dar nu ai dreptul sa te duci la munca.Daca te duci in aeroport la Luton,unde are Blueair curse,e plin.Am fost de 2 ori acasa in astea 8 luni,avioanele erau pline,la dus si la intors.Oamenii astia ce fac in Anglia?daca e asa greu?va rog,daca stie cineva ce e de facut si cum poti sa obtii un drept sau o viza de munca?pana si site-urile din Romania gen myjob,ejobs au locuri de munca pentru Anglia,nu doar pentru medici sau asistenti,ci si pentru barmani sau spalatori de vase.Astia cum reusesc sa faca rost de NI number?

daca te uiti pe subsectiunea , Biroul de informatii, vei gasi milioane de thread-uri si informatii in ceea ce priveste National Insurance Number , permise de munca , cum sa iti faci un CW , etc . Important este sa vrei sa browse the forum si sa citesti ce gasesti .

sint foarte multe info utile si sint facute de ani de zile de catre membri forumului cu state vechi si de cei noi ....
succes

08 May 2010 08:28 #126619 by marioara
Replied by marioara on topic Greselile tipice ale noului venit. Evita-le !
Este trist pentru tine....
Incearca sa frecventezi vre-un cursurs NVQ la vre-un colegiu englez. Sunt cursuri fara plata. Prietenul englez te poate ajuta sa-ti faci un cont in banca. Acetea sunt doua din cele mai importante conditii pentru a complecta si trimete dosarul tau la Home Office ca sa obtii permisul de munca Yellow Card in baza carui te vei putea angaja.... fiind angajat ai deja sansa sa obtini NI number...

08 May 2010 14:21 #126640 by roxilicurici
Buna. Am venit si eu aici ca toata lumea... am crezut ca e raiul pe pamant... mi-am lasat acasa toata viata... pt ca abia am terminat liceu cand am venit si nu aveam bani de faculta... eu pot sa zic ca am avut noroc pentru ca am nimerit exact cu o saptamana inainte sa se schimbe legea cu NINO si am primit actele dupa aproximativ 2 luni... iar de munca mi-am gasit dupa o luna... deci nu a fost chiar atat de greu... dar o cunostinta care a venit in acelasi timp cu mine nu a avut asa mult noroc... in romania lucra ca si directoare la o firma de pensii private... cand a venit aici a muncit abia dupa 3 luni la un hotel pt 1.92 £ pe ora... iar sotul ei muncea cu ziua, \"la strada\" si s-au gandit ei sa-si aduca si copiii aici... si au mers in tara cu bani luati imprumut si sa-u laudat ce bine e in anglia... iar banii nu i-au returnat nici dupa 7 luni si nu sunt decat 600 de lire!!!
eu nu mai am incredere in romani... ca si eu dupa 3 luni am ramas insarcinata si o romanca era sa imi dea teapa cu 200 de lire sa \"ma ajute cu beneficiile\" la care evident nu ma incadrez din cauza ca am prea putin timp aici...
pana la urma am gasit o fundatie englezeasca care m-a ajutat si am primit o parte din ele..
referitor la nou veniti... toti cred ca aici curge lapte si miere pe tamisa dar din pacate curge apa murdara... si ar fi bine ca cei care dupa 3 luni merg in \"holiday\" in romania sa nu se mai laude atat si sa nu mai pretinda ca au uitat sa vorbeasca romaneste... ca dupa 20 30 de ani n-ai cum
am mai vazut la unii haine de firma si ei saracii abia au ce manca... cat de snob sa fii vere? da ce sa facem... asa e natia noastra... peste tot suntem priviti ca dracu!!!
sa nu va mai spun de alte comportamente observate la neamu nostru asta mare pe care cu totii cred ca le stiti... unora le e rusine sa vorbeasca in limba romana cand sunt si alti surati in preajma... si nu spuneti ca nu e asa...
hai ca ne mai auzim :P numa bine :*