fbpx

× Romani in UK

Asistent medical/RGN/Nurse/-Skills

24 Jul 2010 20:30 - 24 Jul 2010 20:32 #129609 by 1234ameoba
Doresc sa deschid acest topic nou, legat de viata de asistent medical/nurse in UK, dar si careri desigur.

Nu as dori sa se refere neaparat la acte, cai, deja sunt cateva topice ce ajuta in acest sens, ci, mai degraba la experiente/intrebari/nelamuriri.


Aistentza medicala in UK, dupa cum deja probabil au constatat cei in domeniu,
este destul de deosebita fata de ce invatam noi in Ro.

Similitudini am intalnit la nivelul celor 14 nevoi (dupa cum am studiat eu in Ro), cu modelul Roper-Logan-Tierney, uzitat acici pe scara larga, mai ales in NH


http://en.wikipedia.org/wiki/Roper-Logan-Tierney_model_of_nursing

Aici, dupa cum stiti cei in domeniu, hartzogaria \"te omoara\", dar, ar fi bine de aflat din experientzele tuturora, aici sau in Ro, cred eu.

Orice intrebari in domeniu sunt binevenite, cum scria cineva pe undeva, puteti considera a face parte din orele de PREP.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Jul 2010 11:14 #129620 by Claudinne71
Multumim, apreciez gestul 1234ameoba, este foarte binevenit topicul.
Intr-adevar mi se pare foarte interesanta ideea si ca o prima intrebare as vrea sa te rog sa-mi spui, daca iti mai amintesti de la scoala, daca \"hartogaraia\" din NH seamana ce ceea ce am facut noi in proiectul de diploma de la sfarsitul scolii postliceale, acele \"Cazuri\" - 3 la numar- luate de la internare cu: plan de ingrijire, obiective etc . Multumesc.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Jul 2010 11:36 #129622 by cristinica_84
Buna. vreau sa vb si eu cu cineva care lucreaza in domeniul nursing/social care. va rog mult.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Jul 2010 18:42 #129639 by 1234ameoba
cristinica_84 wrote:

Buna. vreau sa vb si eu cu cineva care lucreaza in domeniul nursing/social care. va rog mult.



cristina,

sunt nursa/asistent medical aici in UK, dar, prin natura locului de munca actual, am de a face si cu o multime de cazuri sociale.

De fapt, a trebuit sa ajung in NHS si in spital, ca sa inteleg pe deplin de ce este nevoie de ATAT DE MULTZI asistentzi sociali,
aici, intr-adevar, asistentza sociala exista si se face simtzita!

Deci, daca pot ajuta cu ceva, ...



claudinne,

in NH de aici, pt orice \"problema\" pe care o decoperi unui pacient, ii intocmesti un care plan,
de la dureri de masea, pana la infectii, sau dermatite, sau cel mai des intalnite, escarii de presiune.

Asta in teorie, caci, in practica, se mai \"uita\" sau, depinde de la NH la NH,unora dintre manageri nu le mai pasa, mai ales acum ca CSCI-ul a disparut, si, CQC pare sa fie cumva mai \"soft\", cel putzin pana acum.

In principiu, fiecare pacient are dosarul propriu, unde , sub cele 14 nevoi, se desfasoara planul de ingrijire.

Unde, sub una din cele 14 (sau ceva extra, de ex un diabet, parkinson, si, sunt, slava Domnului pe aici) apare o problema, se face un Short term care plan, sau, daca este ceva de durata (diabet) LTCP, desigur.

Din nou, variaza de la NH la NH, dar, in principiu, totul este la fel.


Sper ca am fost de folos!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Jul 2010 19:56 #129672 by simo280868
super ca ai deschis acest subiect! de cand asteptam acest moment, de fapt am vrut de mult sa va intreb pe cei care lucrati acolo, despre sistemul medical englez, ca mare lucru nu gasesc pe net...sau poate nu stiu unde sa caut?!

vorbeai despre modelul Roper-Logan-Tierney, mersi de informatie, acum am ceva idee despre NCP-ul lor...sau nu e ca si in teorie? aveti check list la internare, sau deschideti NCP dupa assessment?

ai putea sa imi dai mai multe informatii, daca nu te superi?

sunt curioasa cate formulare completati la internare si care e partea asistentului din foaia de observatie? aici incepem cu Assessment - 6 pagini, NCP - 1 pagina, Nurse\'s notes - depinde cat scrii, Flow sheet - 3 pagini dar numai tick-tick, PFT - 1 pagina si Blaylock - 1 pagina. la externare se mai adauga Nursing discharge. cam asta e minimum...

sper ca nu te-am bagat in ceata...

mersi inca o data pt deschiderea acestui topic...:lol:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Jul 2010 20:31 #129673 by 1234ameoba
Inteleg ca NCP sta pt Nursing Care Plan?

Si aici vei intalni o multime de abrevieri, de fapt, chiar ar fi indicat ca la cele mai putin uzitate sa dam odata ce inseamna.

Vei veni intr-un sistem unde, de la simplul carer, pana la manager, stau cu spaima in spate de frica plangerilor, si a unor eventuale procese, unde se vor pierde bani.

Vei auzi de nenumarate ori expresia \"if this was to end up in court\",etc/etc,

consequently, mai toata hartzogaria este in mare parte pt \"legal cover\".

DPDV strict al nursingului, lucrurile variza putin de la spital/trust la altul, dar, in mare parte este la fel.

Se face o evaluare la internare, care include un Waterlow score si BMI (body mass index), caci, cele mai multe plangeri sunt legate de presiunile de escara, si de pierderea de greutate pe perioada spitalizarii.

http://www.judy-waterlow.co.uk/waterlow_score.htm


Teoretic, aceste evaluari se vor face in primele 24 de ore de la internare, dar, desigur , aceasta limita de timp uneori efectiv nu poate fi mentinuta.

Foaia de observatie, daca este cea la care ma gandesc eu,

in spitalele de aici esxista sistemul de MEWS- Modified Early Warning Score,

unde prima litera poate fi inlocuita de initiala spitalului 9de ex KEWS pt Kettering Hosp) sau, poate sa nu existe deloc.

Practic, la masurarea OBS (observatiilor)-B/P, Pulse, Sats, Temperature, si Resp rate/min, se da cate un scor, functie de valoare obtinuta.

Functie de valoare acelui scor, tu, ca asistent medical, iei o decizie-chemi, sau nu , medicul, daca este scor mare, sau, refaci OBS-urile.


Unele spitale, ca cel unde lucrez eu de ex, au acest sistem computerizat, deci eu introduc valorile obtinute intr-un Vita-Pac, un fel de telefon mobil mai mare (scuzati-mi ignorantza tehnica), iar acesta calculeaza scorul la final, daca depaseste o anumita limita, avertizeaza imediat,prin metoda bleep, medicul de garda!


A nu se confunda MEWS, cu mult mai uzitatul, in sectiile de urgenta,

GCS-Glasgow Coma Scale
http://en.wikipedia.org/wiki/Glasgow_Coma_Scale


Plec la serviciu, mai revin, sper sa mai intre si alti doritori,

va repet, sunt multe lucruri de aflat/impartasit, intre noi,

cunosc romani care nu s-ar duce sa castige mai mult la agentii, de frica contactului cu spitalul dar, dracul nu este asa de negru:woohoo:

Please Log in or Create an account to join the conversation.