fbpx

× Romani in UK

Am cumparat o masina si vreau sa o duc in RO.

23 Jul 2018 20:55 #171003 by ioanamaria23
Buna seara! Am cumparat o masina second-hand (BMW 525) si as dori sa o duc personal in tara in luna Septembrie fiindca vreau sa raman acasa o perioada mai lunga si sa o inscriu in RO, astept sa imi vina cartea masinii (am facut-o online), problema este ca nu stiu cum sa procedez fiindca nu vreau sa o pun pe rampa, nu stiu ce acte imi trebuie sa o pot duce in tara avand in vedere ca nu vreau sa o inscriu aici si la ce suma m-ar duce (excluzand carburantul). Am inteles ca se poate face asigurare pe o luna sau cateva zile, dar nu stiu nimic concret.. Va multumesc pentru ajutor!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Nov 2018 18:55 - 19 Nov 2018 18:59 #171055 by dinTrecut
da, bine ca ai specificat si ce masina ai dar nu trebuia ca stim deja ce masini isi iau fratii mei romani, bmw,audi,volkswagen si cam atat.In fine, eu nu am mai fost in anglia de 5 ani si ceva dar daca vrei sa vii cu masina pe roti atunci iti trebuie asa, asigurare(dar nu iti recomand sa o faci pe o luna, iti recomand sa o faci pe an si apoi inchizi direct debit'ul, il faci pe o persoana in varsta, cum ar fi tatal tau sau un amic) trebuie sa ai road tax(asta este valabil doar pe teritoriul UK'ului) M.O.T'ul si motorina tata.Eu cheltuiam cam 200-250 pounds pe drum tot cu mancare din ce imi aduc aminte, ca nu ma uitam la bani cand veneam acasa, ca doar sunt baiatul lui dragnea:)) aaa, sa nu uitam bacul, nu mai stiu cat costa acum.Dar din punctul meu de vedere nu se merita sa mai vii cu masina acasa, pune-o pe platforma,costa in jur de 400 si 500pounds pana la domiciliu si tu vii cu avionul care costa 50 pounds.Daca te incapatinezi sa vii acasa conducand masina atunci i-ati cauciucuri bune, iti recomand de calitate si noi si normal, de iarna, bani in buzunar,(minim 2000 pounds) se poate intampla orice si nu iti impune cand sa ajuingi acasa pentru ca ai sa te grabesti si faci alte minuni, si puneti si 50-70 euro pentru hotel/motel ca sa te odihnesti bine, verificati masina inainte sa pleci la drum si sa nu pui mana pe telefon cand conduci.Nu stiu ce am mai omis, aaa, sa nu opresti pe centura la fofoloance ca s-ar putea sa te dezbrace de tot :))) in rest toate cele bune.
PS: abia ce am vazut ca a scris acu 3 luni si 3 saptamani... dar ciudat ca nimeni nu ia raspuns pana acum

Please Log in or Create an account to join the conversation.