fbpx

× Romani in UK

Greselile tipice ale noului venit. Evita-le !

13 Apr 2014 09:03 #151431 by nello
Nu ar trebui sa-i descurajam pe noii veniti....si in opinia mea nu ar trebui sa-i trimiteti pe o pista gresita ...da e adevarat ..actele nu costa nimic ..despre experienta celor care le fac ....sincer ?..experienta ?...trebuie dar sa dea un telefon ,o programare ,nimic mai mult ...va vorbesc in cunostinta de cauza ...sunt foarte indignat de romanii care se bucura la cativa banuti pentru o nenorocita de informatie la care cei noi nu au acces ...am ajutat foarte multi cu informatii ,multora le-am trimis mesaje cum si ce sa faca sa obtina NINO sau UTR ...si crede-ma este sub demnitatea umana sa ceri foloase pentru nimic ...ar trebui facuta o campania undeva ,nu stiu ,la bierica chiar si pe acest site ,daca se poate bineinteles,cu toate numerele de telefon necesare pentru inceput ....la NINO trebuie doar telefonat si la UTR nici macar atat ...doar 5 minute pe calculator ...Da ..cea mai mare greseala ,referitor la subiecrul acestui articol, este ca noi veniti sunt trimisi din prima pe o pista falsa sau paguboasa ..problema cea mare si dusmanul numarul unu este timpul aici ..timpul este factorul negativ care nu permite multor romani sa-i ajute pe ceilalti ....dar si pentru asta nu ar trebui sa-i taxam pe unii oameni care si asa vin aici pentru un trai decent si din putinul care il au sa-i lasam fara absolut nimic ....Chiar si informatia ,,AM TOATE ACTELE \'\' asta insemnand NINO si un UTR este eronata ...NINO si UTR nu sunt altceva decat doua modalitati de a plati taxele ..am inteles ca acum in Romania este Ministerul Romanilor de Pretutindeni...Ei ar trebui sa-i informeze corect chiar prin mass media romaneasca ..Daca am deranjat scuze,ma simt doar indignat cum unii pot umili si abuza semenii lor doar pentru ceva bani ,bani care la randul lor pentru persoanele noi venite inseamna foarte mult ...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2014 00:34 #151439 by Webmaster
nello , aici daca doresti sa ajuti lumea gratis , din timpul tau - chiar te rog .
Intre timp , dupa cum spuneai si tu .. timp , calculator , internet , telefon - Acestea toate costa si in tara asta cel mai mult TIMPUL .
Intradevar , nu este fizica cuantica si nici doctorat chimie organica , dar atata timp cat cineva iti presteaza un serviciu pe care nu esti ni stare sa il faci singur , il platesti .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Sep 2015 07:45 - 24 Sep 2015 07:47 #165451 by Enia
Salut! Urmaresc de ceva vreme subiectele discutate pe acest forum, in primul rand pentru ca vreau sa ma documentez. Imi cer scuze daca sunt putin off-topic, dar pentru ca ultimele postari de aici au avut legatura cu bunavointa de a-i ajuta pe ai nostri, atunci cand au nevoie si cu ce au nevoie, vreau sa spun doar atat:
1. Sunt de acord ca nu poti pleca la drum catre UK sau oricare alta tara fara sa te documentezi inainte, iar forumurile de acest gen sunt extrem de folositoare; totusi, nu inteleg de ce nu se ofera informatii complete? Daca tot te obosesti sa raspunzi la o intrebare pertinenta pusa de cineva, de ce sa nu oferi un raspuns complet? Daca tot faci efortul sa scrii ceva de genul \"pt NIN/UTR trebuie sa-ti faci programare\", de ce sa nu pui si un link sau un nr. de telefon? Doar pentru ca noii veniti in UK sau cei care doresc sa ajunga si ei pe aceleasi meleaguri, trebuie sa puna osul la treaba, ca sa simta pana in maduva oaselor cat de greu este sa faci un pas de 2000 si ceva de km?? Doar pentru ca exista baieti descurcareti care ofera aceste informatii/servicii contra-cost?? Va rog sa ma scuzati, dar asta imi suna putin a rautate, conform unei zicale tipic romanesti: de ce sa nu moara si capra vecinului...
2. V-ati gandit ca poate cei mai multi dintre cei care posteaza intrebari aici, intrebari care veteranilor sau moderatorilor acestui forum li se par nepotrivite sau poate chiar prostesti, pun acele intrebari pentru ca informatiile utile oferite pe diverse topic-uri au fost postate acum 2, 3, 4 sau chiar 5 ani in urma si ca poate este legitim sa mai arunci cate o intrebare, stiind ca unele dintre reglementarile ce-i priveau pe romanii care doreau sa munceasca in UK acum 3 ani, nu mai sunt valabile astazi?!
Nu degeaba au scris multi dintre conationalii nostri ajunsi prin UK sau alte tari, nenumarate postari in care se plang de rautatea romanilor plecati din tara... Pentru ca asta este realitatea: nu suntem uniti, nu stim sa fim uniti, nu vrem sa fim uniti; nici in tara si nici in tarile altora, pentru ca ne place sa vedem ca moare si capra vecinului sau chiar ne dorim sa moara si capra vecinului!
Sa fiti iubiti! :-)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Jul 2018 13:42 - 14 Jul 2018 02:14 #171001 by Andreea Iovita
O alta greseala este sa crezi ca in Anglia nu-ti poti gasi de lucru in domeniul tau.
Majoritatea care vin, trag un Europass CV si se plang ca nu ii ia nimeni la munca. Pasii corecti sunt:
1. Invata sa vorbesti in engleza despre domeniul tau
2. Contacteaza NARIC ca sa-ti recunoasca diploma. Chiar daca poti lucra fara facultate in domeniul tau (inginerie, spre exemplu), poti cere un Statement of Comparability ca sa le fie mai usor angajatorilor sa-ti inteleaga studiile.
3. Scrie CV-ul in stil englezesc. Europass iti cere sa spui nationalitatea, data nasterii si genul. Chestiile astea duc la discriminare. Ba mai rau, dau senzatia angajatorilor ca nu esti bun in domeniul tau, asa ca incerci un mic si subtil santaj cu discriminarea.

Pentru cine stie engleza, aici gasiti un articol foarte util despre cum sa-ti gasesti un job in domeniul tau. E pentru ingineri, dar se aplica si la alte meserii
The following user(s) said Thank You: BogdanP

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Oct 2020 13:50 #171307 by Vallands
Bine punctat. :) 
The following user(s) said Thank You: Webmaster

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Oct 2020 15:18 #171308 by Webmaster
desi topicul are peste 10 ani ( deschis in  06 May 2010 )  ... multe din puncte sunt inca de acutalitate ... 

Please Log in or Create an account to join the conversation.