fbpx

× Romani in UK

Datorii neplatite....

05 May 2023 05:47 #171521 by scotzianu13
Salut! Intrebarea mea este legate de eventualele consecinte ale imprumuturilor neplatite in UK sau cum se poate proceda pt a evita consecintele. Am mai multe imprumuturi facute in UK si pe persoana fizica si pe persoana juridica. Ele sunt facute de-a lungul timpului si platite in consecinta. La unele am platit deja ani de zile. E vorba de imprumuturi, card de credit si overdraft, insumand undeva la 65K. Circumstante personale neprevazute m-au determinat sa parasesc UK acum ceva timp si in conditiile actuale intoarcerea nu e posibila, cel putin pt inca ceva vreme. Mentionez ca sunt si cetatean britanic. Daca sunt persoane care s-au confruntat cu aceasta situatie, le rog sa imi raspunda. Fara ironii si judecati. Multumesc!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 May 2023 22:42 #171522 by drs
Replied by drs on topic Datorii neplatite....
Salutare. Hai sa raspund eu pt. ca vad intrebarea asta peste tot. Fac asta de peste 10 ani. Imprumuturi pt romanaii ce vor sa plece acasa sau care au plecat deja (imi lasa mie conturile bancare). Absolut niciunul n-a fost urmarit in Romania si nici nu va fi veodata din cauza legilor din Anglia. Inclusiv eu am facut imprumuturi pe numele meu de peste £200.000 si sunt tot aici. Dupa 2-3 ani in care m-au sunat si au incercat sa recupereze am ajuns la un acord in care platesc cate £10/luna pt 999 de luni. De ce am mentionat asta? Deoarece multora va e frica ca daca vin dupa voi in Romania va executa direct. Legile de aici nu sunt deloc asa! 
The following user(s) said Thank You: scotzianu13

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 May 2023 12:25 #171523 by Ingrid6878
Replied by Ingrid6878 on topic Datorii neplatite....
Daca am datorii in Romania si lucrez si locuiesc in Anglia se poate pune poprire pe veniturile din Anglia?
Stie cineva raspunsul ?
Multumesc mult.

Please Log in or Create an account to join the conversation.