fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

ce drepturi are sotia mea daca eu lucrez cu yellow

29 Sep 2009 10:13 #115899 by daniel1840127
se tot vb de legea asta de pe 2 oct dar nimeni nu stie nimic nou asa ca va intreb pana acum ce drepturi au avut membrii de familie.daca eu liucrez cu yellow card ea ce tre sa faca ca sa lucreze pt ce tre sa aplice?si am vazut ca intrebat cineve de teacher in uk ca eu is profesor de sport in romania cum as putea sa echivalez studiile sau ceva de genu?
va multumesc!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Oct 2009 10:11 #116798 by iulian29
pai din cite stiu eu daca u ai yelow poti completa br 1 si obtii pentru sotie blue card.dupa un an de munca al ei poti aplica si u pentru blue in baza ei.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Oct 2009 15:10 #117036 by r.barbos81
Buna
eu am aplicat pentru yellow card ca si student si as dori dupa ce il obtin sa aplic pt sotul ca dependent .
Chiar poate sotul aplica pt blue card si aplica pentru orice munca ?
Mi ar prinde bine informatia asta
multumesc

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Oct 2009 16:12 #117040 by maribanu
r.barbos81 ai mesaj privat de la mine.succes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Oct 2009 19:09 #117047 by iulian29
eu am aplicat ca selfemployd pentru yelow si in acelasi timp am aplicat si pentru sotie.dupa 3 saptamini mie mia venit yelow si ei blue.sper sa reusesti si tu.nu ma pricep nici eu prea bine dar din experienta mea iti spun ca se poate.succes

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Oct 2009 00:24 #117074 by adibarcan
Azi mi-a venit si mie yellow cardu\', iar pe el scrie :
\"Remarks: No restrictions on employment in the UK for up to 20 hours a week.\"
Am 2 nelamuriri:
1. Ma asteptam sa scrie numele angajatorului, deci sa fie o restrictie in sensul asta, stiam ca primele 12 luni (cu yellow) nu poti schimba locu de munca dupa bunul plac, da aici scrie NO RESTRICTIONS!
2. De ce up to 20 hours cand eu fac NVQ2 si am contract full time? Sa fie oare o greseala a Home Office-ului sau asa scrie pe toate?

Daca m-ar putea lamuri cineva, as fi recunoscator.
Multumesc anticipat.

Please Log in or Create an account to join the conversation.