fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Permis Full UK

17 Dec 2014 11:24 #152511 by sorin1987
Permis Full UK was created by sorin1987
Salut.

Eu am permisul auto obtinut in Romania in 2009. Vreau sa il schimb luna viitoare cu unul de UK deoarece vreau sa imi cumpar o masina in urmatoarele luni. Am vazut ca pe site-urile de asigurari auto este o sectiune pentru permis auto si de cand este obtinut. Daca imi schimb permisul, cel de UK o sa fie full UK si pot sa sustin ca am obtinut permisul in 2009? Sau vechimea permisului este vechimea de cand sunt in UK?

Multumesc.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Dec 2014 17:43 #152517 by blackshaddow
Replied by blackshaddow on topic Re:Permis Full UK
vechimea permisului se va considera data la care ai dobandit permisul de conducere
in cazul tau cum spui tu 2009
succes
asigurarea o sa te cam coste daca nu ai istoric ca si conducator auto in UK

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jan 2015 13:37 #152552 by sorin1987
Replied by sorin1987 on topic Asigurare auto
Daca ai permis full UK preturile la asigurarea auto sunt mai mici decat daca ai permis obtinut in Romania?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Feb 2015 01:46 #153545 by Sethan
Replied by Sethan on topic Re:Asigurare auto
Cam tarziu dar na...mai bine decat niciodata. Permisul nou (cel de UK) va avea categoriile marcate ca fiind obtinute la data la care le-ai obtinut in Romania. E complet diferit de data de valabilitate a permisului. Pana cand vei muri/renunti la permis/esti descalificat, toate permisele reinnoite vor avea data XX.XX.2009. Despre asigurare; pe scurt da.Este mai ieftin (in cazul meu nu cu mult) daca ai permis de UK. Pretul final depinde de asemenea si de vechimea permisului, sexul si varsta ta. Plus daca ai avut \"necazuri\" prin Romania cu politia sau companiile de asigurari.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2015 10:43 #156588 by GabrielK
Replied by GabrielK on topic Re:Asigurare auto
Salut,
Sunt nou in UK cat si pe forum. Sunt angajat aici cu acte in regula, si intr o luna sau maxim doua trebuie sa mi iau masina, deocamdata mi a inchiriat o masina firma ..pentru perioada de acomodare. Imi cer scuze daca o sa mai intreb ce s a intrebat sau gresesc ceva dar vreau sa inteleg corect informatiile de care am nevoie.
Deci..eu am permis din Romania...obtinut in 19.03.2003 si refacut in 2009 (model nou-european).
Am inteles ca este mai ieftina asigurarea daca ai permis englezesc dar nu cu mult, ci diferenta majora o face varsta...free claim ul si locul unde locuiesti(parchjezi masina). Bun...varsta mea este 30....vechime permis 12 ani ...intrebarea mea este cum dovedesc...sau daca este nevoie sa dovedesc ca nu am avut probmele cu politia../accidente in acesti 12 ani de condus. Exista firme care au nevoie de ceva dovezi de la politia din ro...sau exista firme de asigurare care nu cer asa ceva..Cum se procedeaza?
Multumesc. o zi buna

Please Log in or Create an account to join the conversation.