fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Cumparare masina

18 Mar 2015 10:42 #155559 by ghis
Cumparare masina was created by ghis
Salut

Intentionez sa cumpar o masina de la o persoana privata si as dori sa stiu care sunt pasii de urmat. Se face un contract intre noi (vanzator si comparator)? Cum se face schimbarea numelui pe certificatul de inmatriculare?

Va multumesc!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Mar 2015 10:55 #155560 by sorin1987
Replied by sorin1987 on topic Re:Cumparare masina
Eu am cumparat masina de la dealer dar am inteles ca e la fel si cand cumperi de la persoana privata.
Nu faci un contract de vanzare cumparare ca in Romania. O sa completati sectiunile necesare din logbook-ul masinii (formularul V5C) si le trimiteti la DVLA si o sa iti vina prin posta noul logbook pe numele tau.
Probabil ca cel de la care cumperi masina stie ce sa faca.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Mar 2015 08:54 #155823 by ayame
Replied by ayame on topic Re:Cumparare masina
Salutare, vreau sa imi cer scuze colegului care a deschis topicul, dar am zis, sa nu mai deschid altul tot cu acelasi subiect! Vreau sa imi cumpar o masina pentru naveta, nu vreau nimic pretentios, dar as vrea sa stiu ce site-uri imi recomandati pentru a imi incepe cautarile! Sau poate stiti uni romanii de pe aici care au o masina de vanzare pentru un incepator, consum mic si de asemenea taxe mici! Deocamdata am un job si vreau sa imi caut un al doilea job, part-time, pentru ca programul de la job-ul curent imi permite! Iar pentru asta, am nevoie de o masina doar pentru naveta, nu am aspiratii de nici un fel, cu cat este mai ieftina, cu atat mai bine! Multumesc

Please Log in or Create an account to join the conversation.