× Romani in UK

Someone is calling me

04 Oct 2019 05:34 #171179 by alex005
Hi guys,

Can anyone help me?

Please help me someone called me saying we are from PDCS and you have to pay money because you have a debt. I was really surprised to hear that because I had no idea that I owed that company. I told them I didn't owe them anything but they ignored me and they threatened me. But do you think that is someone else? I don't think that's a company.

What should I do?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Oct 2019 14:58 #171180 by Webmaster
Replied by Webmaster on topic Someone is calling me
Alex , daca ai ajuns aici , banui ca putem vorbim romaneste :) 
Sunt 2 variante :  
1 suna ca este un telefon fals , care vrea sa te insele sa dai bani . Romaneste spus " nu pune botul"  . 
2. exista sansa , daca ai locuit undeva .. ca sa nu fi platit ceva facturi , sau mai rau , cineva care a stat acolo deodata cu tine , sau dupa  , sa iti fi folosit detaliile cumva ca sa cumpere produse pe numele tau . ( ex stiind detalii , cont bancar . ..  etc .  ) .  In cazul facturilor neplatite , compania de gaz , curent, telefonie etc iti dau detaliile unor companii specializate "debt collectors"  aka  recuperatori , care au metode mai "non conventionale" sa te gaseasca unde locuiesti acum si sa isi recupereze banii . 
As tinde spre varianta 1 , dar  ca sa fii sigur  , daca mai suna , intreaba-i putin ce companie te cauta  , ce bani datorezi, pentru ce etc . 
Si numarul de referinta a companiei respective . 
Ex : am avut o problema o data cand mi-a venit scrisoare de la debt collector ca nu am platit council tax la adresa x , desi eu nu locuisem niciodata acolo   . 
Firma de debt collectors au luat numele de familiel la cautat  si fiind relativ rar , romanesc , au dat de mine  ... si  m-au pus sa le platesc ...  A fost putina bataie de cap , ca a trebuit sa iau legatura cu councilul respectiv sa le "dovedesc"  ca nu sunt eu . ...  
Firma de debt collection nu au acceptat anularea decat din partea consiliului x ... 
Deci daca te mai suna ,  spune-le ca inregistrezi convorbirea - ca ai o aplicatie care inregistreaza ( chiar daca nu o ai  ... daca le spui ca inregistrezi  telefonul se poate folosi ca dovada in tribunal )  apoi cere detaliile " cui datorezi banii ,pentru ce , si numarul de referinta  " .... 
Daca se feresc sa dea contectele astea , si doar cer bani ... inchide telefonul ... 

07 Oct 2019 15:16 #171182 by jonathan.rubles04
Ask for proof and if they don't show proof then ignore them. Also ask for advice or let PDCS know so that they also know that someone is using their name.