fbpx

× Romani in UK

Reglementarile pentru mancare....

01 Jan 2008 12:14 #86183 by ciureanuc
Din propria experienta va spun ca in Romania pretul nu are prea multa valoare cand e vorba de calitatea mancarii. Adica am luat de multe ori lapte scump si stricat gata, si de multe ori am luat vinete "la reducere" si nu am avut nici pe dracu\'.
Si cea mai tare experienta am avut-o in piata Crangasi din bukale cand am luat 2 kile de mere - un kil la 15.000 si unul la 20.000. L-am intrebat pe om care e diferenta intre ele si omul a spus: "iti spun dupa ce platesti"./ Am platit si apoi mi-a spus: "alea de 20.000 sunt pentru oamenii "dã fitze", da\' sunt aceleasi mere ca astea de 15.000. Cine e prost, plateste 20.000." :)

Sunt curios, din experienta voastra, daca este vreo legatura directa intre pretul mancarii din UK si calitatea acesteia...
Vad de exemplu in Sainsbury marca "basic" care e foarte ieftina, apoi marca "Sainsbury" care e putin mai scumpa, si apoi restul de branduri, care au preturile... uneori si de cateva ori mai mari decat marca "Basic".
(Cum eu nu am job inca, cumpar mai mult "basic"... )

Este vreo diferenta de calitate intre marci, proportionala cu pretul??

Tx!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Jan 2008 15:45 #86186 by a Guest
Replied by a Guest on topic Re: Reglementarile pentru mancare....

Este vreo diferenta de calitate intre marci, proportionala cu pretul??


Proportionala nu cred, dar diferentze exista cu sigurantza. Banuiesc, cu cat mancarea este mai industrializata (productzia optimizata vs creshterea naturala aka organic) cu atat pretzurile sunt mai mici.

Daca iei merele de ex, cele basic sunt mai neregulate shi mai mici in diametru decat cele vandute non-basic. Cred ca au crescut in acelashi copac doar ca nu sunt la fel de prezentabile. Am vazut un documentar cum sorteaza fructele dintr-o plantatzie dupa marime, forma shi culoare. Cele mai aratoase ajung pe rafturi ca fructe intregi, restul ajung fie in conserve fie ca materie prima pentru industrie.

Daca e sa gandeshti Basic vs. Organic e normal ca mancarea Organica sa fie mai scumpa (cel putzin teoretic). Ciclul de productzie natural este mult mai lent decat cel accelerat de ingrashaminte rezultand mai putzina productzie / hectar deci pretzuri mai mari.

Mai potzi pune in calcul ambalajul tiparit in conditzii mai BASIC pe o hartie mai ieftina.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Mar 2019 06:07 #171145 by Pop Alexandra
Sigur exista o diferenta daca vorbim de majoritatea produselor, dar in ceea ce priveste fructele si legumele... mai putin. Preturile sunt in general generate de tara de provenienta.
_____________________________________________
Alexandra

Please Log in or Create an account to join the conversation.