fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Stabilire in UK pe durata tranzitiei

19 Jun 2020 19:56 #171248 by seiceangabriel
Va salut,
Am nevoie de un raspuns\sfat legat de venirea, stabilirea si gasirea unui loc de munca cu acte in regula(nino,cont bancar,etc) in UK. Eu sunt stabilit aici impreuna cu sotia de 2-3 ani si am vrea sa ii aducem pe niste prieteni de familie foarte apropiati(casatoriti si ei). Acum cu toata nebunia asta legat de Brexit, am vrea sa stim daca inca se mai poate, pe perioada de tranzitie sa ii aducem, sa le facem acte si sa le gasim de munca. Vreau doar sa stiu daca inca mai poti sa aplici pentru NINo in aceasta perioada.

Am incercat sa ma documentez si am gasit ceva informatii, dar mi-am zis sa scriu si aici care e situatia poate voi sunteti mai bine informati.

Va multumim!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jun 2020 13:51 #171249 by Webmaster
salut , 
teoretic este posibil , dar practic .. super greu . 
E inca multa lume care nu lucreaza si multi care deja sunt aici au ramas fara job , deci is cauta constant .  
Nino din cate am inteles , se face, dar pe baza de programare  .  Cont in banca , probabil la fel , dar eventual poti incerca cu una din variantele de banking online ... monzo sau mai erau care , chiar daca au in prima faza ceva taxa de administrare 

bafta . 

Please Log in or Create an account to join the conversation.