fbpx

× Romani in UK

Calatorie UK to RO cu masina COVID-19

23 May 2021 10:41 #171388 by abyyys
Calatoreste cineva curand spre Romania?
Daca da, ce anume e nevoie? Te opreste cineva sa iti ceara testul negativ pe parcursul drumului?
Franta-Belgia-Germania-Austria-Ungaria?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jun 2021 07:57 #171396 by GiorgiaB
Buna Abyyys, ai reușit sa găsești un răspuns la întrebarea ta in legătura cu plecarea cu mașina in România? As aprecia dc ai putea împarți informația cu mine, te rog.

Mersi

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jun 2021 12:04 #171397 by Webmaster
vezi ca postul initial a fost scris in 23 mai , de atunci s-au schimbat de 1000 de ori regulile .

pentru intrarea in Romania la momentul de fata (16 iunie ) ... iti trebuie : vezi in articolul acesta
https://www.romani.co.uk/news/stiri-uk/20597-regatul-unit-a-fost-trecut-pe-lista-rosie-carantina-la-intoarcerea-in-romania-din-uk

dar pentru mașina fiecare tara mai poate cere altceva , depinde de traseul ales .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Jul 2021 12:44 #171407 by DiM16
Salut. Am si eu niste nelamuriri similare. Eu voi calatori pe 28 iulie. iata ce am aflat pana acum.
Francezii cer test negativ PCR sau ANTIGEN (Lateral Flow), cel din urma fiind cel mai avantajos din cauza pretului si pentru faptul ca se poate face acasa. Un singur lucru nu-mi este clar. Cum verifica momentul in care este facut si care este valabilitatea, inca o enigma pentru mine. Un prieten imi spune ca atunci cand il faci trebuie sa scanezi cu aplicatia NHS codul de bare care pleaca spre ei, ulterior vei primi un email oficial. Oricum, aceasta procedura are multe lacune si din cauza asta mi-e neclara. 
Am citit ca unii au trecut cu test gratuit NHS insa e riscant din punctul meu de vedere, depinde cine e la postul de control in momentul respectiv, nu?
Am inteles ca pot fi filtre si pe parcurs, deci oricand trebuie sa fim in regula cu actele si testul in termen, mai ales la intrarea in Austria sau Ungaria....

Please Log in or Create an account to join the conversation.