fbpx

× Romani in UK

Informatii pensie internationala

13 Mar 2022 12:12 #171448 by vicky_1462
Buna ziua,
Avem aici pe site pe cineva specializat in pensii internationale sau cineva care a trecut prin aceasta experienta va rog? As dori niste informatii despre cum decurge procesul de aplicare pentru pensie avand in vedere ca am lucrat in Romania un numar de ani pana in 2007, apoi am lucrat  si voi lucra in UK pana la varsta standard de pensie . Am cetatenie dubla si intentionez sa locuiesc in UK si dupa pensionare.

Conform legislatiei din Romania devin eligibla pentru pensie cu reducere de varsta in Martie 2022. Stiu ca legea prevede ca aplicatia pentru pensia romaneasca sa fie initiata aici in UK unde am domiciliul, dar nu am gasit nimic despre etapele in care documentele justificative romanesti sunt trimise in Romania - le trimite International Pension Centre din UK si daca da, trebuiesc traduse (sunt zeci de pagini in cartea de munca!) sau la momentul acela ma pot duce eu personal sa le depun la o casa de pensii din Romania? As dori sa evit optiunea imputernicirii unei persoane din Romania, avand in vedere ca e un proces care va dura 2 - 3 ani.

Am fost in legatura cu cei de la International Pension Centre care mi-au trimis un formular preliminar, dar nu au avut nici un fel de informatii despre cum decurg lucrurile cand vine momentul depunerii actelor (carte munca, adeverinte de la angajator etc).

Multumesc, toate cele bune,

Vicky  

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Feb 2023 18:05 #171515 by Matilda
Buna Vicky, si eu sunt in aceeasi situatie, am implinit varsta de pensionare luna trecuta. Siteul DWP e foarte complicat si nu am gasit nimic clar cu privire la problema mea. Probabil va trebui sa ii contactez prin email sau telefon. Succes si daca ai noutati te rog sa postezi.

 
The following user(s) said Thank You: Webmaster

Please Log in or Create an account to join the conversation.