fbpx

× Romani in UK

Dor de Marea Britanie....

07 Mar 2024 13:13 #171541 by scotzianu13
Buna ziua! Am parasit UK acum 13 luni din motive personale. A fost o plecare de azi pe maine cumva. A fost o urgenta in viata de familie, trebuia rezolvata neaparat fara intarziere. Asta a durat cateva luni bune, apoi am hotarat sa nu ma mai reintorc. Dar se pare ca nimic nu e ca traiul in UK, cel putin pt mine. Plecand, am lasat neplatite mai multe imprumuturi in diferite stadii de plata; unele erau la jumatate, altele la inceput. Intrebarea e pt cineva care a mai fost intr-o situatie asemanatoare. Care e cea mai buna metoda de a proceda pt a ma reintoarce? Momentan conturile imi sunt inchise/blocate. Nu am acolo nimic momentan; chirie sau masina personala. Mentionez ca sunt posesor de pasaport britanic. Credeti ca este vreo sansa legala pt a ma reintoarce in conditii legale sau nu merita sa imi mai bat capul? Multumesc pt eventualele raspunsuri!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Mar 2024 13:33 #171542 by Webmaster
Replied by Webmaster on topic Dor de Marea Britanie....
Complicata problema ...    dar nu imposibila . 
Vei avea mult de tras si de achitat datorii si de spalat pacate . Probabil ca datoriile tale deja sunt trecute la firme de recuperare si vei avea CCJ's  . 
Incearca sa iei le iei la rand si sa ajungi la un agreement cu firmele carora le datorezi bani si sa le replatesti  lunar o suma modica , de obicei merge asa , dar depinde de situatie . 
Iti va fi foarte greu sa iti iei orice pe numele tau : cont in banca , telefon mobil , ca sa nu mai discutam de credite si carti de credit .  "Arestat" nu vei fi , dar iti va fi greu sa intri in sistem joburi ok ( care trebuie platite in cont) , chirii etc .. 
 

Please Log in or Create an account to join the conversation.