fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

asigurare student

16 Oct 2011 02:05 #143775 by diana f
asigurare student was created by diana f
buna.am o nelamurire ...poate este cineva care a mai trecut prin asta si ma poate ajuta.sunt sudenta part-time si am facut asigurare medicala pt care platesc pe luna aproape 39 lire.intre timp am mai aflat tot de pe forum ca sunt unele firme care fac cu 10 lire pe luna.daca as renunta la asta care o am acum si sa fac pe asta mai ieftina as avea probleme cu cei de la HO? dar daca as anula de tot asigurarea si nu as mai face alta se intampla ceva? auzisem ca unii, dupa ce au primit cardurile YC si BC si-au anulat asigurarile.stie cineva ceva despre asta? va multumesc

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Apr 2012 09:54 #146117 by Andreia
Replied by Andreia on topic Re:asigurare student
Buna Diana! Si eu am aceea?i nelamurire: trebuie sau nu sa continuam cu asigurarea medical? pana apoi am pt blue card? Dac? ai g?sit r?spunsuri te rog informeaza\'ma si pe mine. Am o colega care a renun?at de tot la ea ,la sfatul unui avocat, insa eu sunt mai reticienta. As vrea sa aflu mai multe p?reri.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Apr 2012 01:12 #146142 by Andreia
Replied by Andreia on topic Re:asigurare student
Ma poate lamuri si pe mine cineva daca asigurarea medicala pt yellow card trebuie pastrata pe durata unui an pana aplic pt blue card? Sunt in dubii dac? sa o anulez sau nu :/

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Apr 2012 22:36 #146199 by Big.Daddy
Replied by Big.Daddy on topic Re:asigurare student
asigurarea medicala trebuie pastrata cel putin 12 luni pana cand obtineti \'community right as a worker\' (blue card dupa 12 luni lucrate ca angajat).

anularea asigurarii duce la invalidarea statutului de student... deci dupa cinci ani de \'treaty rights\' te trezesti ca de fapt nu ai indeplinit conditiile de student... deci nu poti aplica ptr rezidenta permanenta si implicit cetatenia britanica.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Apr 2012 11:06 #146321 by Andreia
Replied by Andreia on topic Re:asigurare student
Multumesc pt r?spuns. Tocmai eram pe punctul de a o anula :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Apr 2012 07:03 - 23 Apr 2012 07:09 #146393 by hammerfall
Replied by hammerfall on topic Re:asigurare student
tocmai am citit pe aplicatia EEA3 Permanent Residence ca trebuie sa prezentam si asigurare citez:
You must provide either a private comprehensive sickness insurance policy document that covered for medical treatment in the majority of circumstances, or a European Health Insurance Card (EHIC) that covered the 5-year period of residence in the UK.
Oare asta se refera doar la cei care au aplicat ca si studenti ? Sau se refera la toti aplicantii?
Va rog ... lamuriti-ma si pe mine caci eu tocmai am primit Blue Card permanent si ma documentez ce acte trebuie sa prezint dupa 5 ani de rezidenta temporara , ca sa aplic pentru Rezidenta premanenta.Mentionez ca eu am aplicat pentru Yellow card ca si self-employed nu student si nu am avut nevoie de asigurare medicala.
Multumesc pentru raspunsuri .

Please Log in or Create an account to join the conversation.