fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Cetatenie

17 Jul 2020 00:43 #171267 by Andreea0112
Cetatenie was created by Andreea0112
Buna
Sunt de 10 ani in UK si incerc sa aplic pentru cetatenie dar imi cer Comprehensive Sickness Insurance. Stie cineva cum pot sa dovedesc o astfel de asigurare si daca ar fi trebuit sa o am pentru  toti 5 anii? 
Multumesc

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2020 15:48 #171269 by cristeam29
Replied by cristeam29 on topic Cetatenie
Nu stiu in ce masura raspunsul meu te va ajuta, dar sper ca macar sa iti dea de gandit. Problema cu asigurarea de sanatate e arhicunoscuta si cat se poate de ilegala din punctul meu de vedere. Daca tu ai lucrat in toti anii astia legal (de fapt ne referim la ultimii 5 care se iau in calcul) si ai cotizat la National Insurance (apropo, sistemul de sanatate britanic este gratuit pentru toata lumea incluzand aici si strainii aflati legal in UK indiferent daca lucreaza sau nu), pentru care motiv mai ai nevoie de asigurare de sanatate privata? Pai foarte simplu, a fost o chichita, inventata prin 2010-2011 daca imi aduc bine aminte, menita sa mai mulga niste bani de la bietul imigrant. Un fel de spaga mai pe romaneste spus, platita in rate timp de 5 ani. Si da, Mare Britanie este o tara departe de a fi corecta si civilizata asa cum se vrea a pare. A se vedea istoria.
Revenind la subiectul de fata, ti-as pune cateva intrebari. Ai aplicat pentru rezidenta permanenta (settled)? Daca da, acest lucru iti da dreptul sa ramai nelimitat pe teritoriul UK cu drept de munca ca si pana acum. Si atunci, la ce iti mai trebuie cetatenie britanica? Ce avantaje in plus iti ofera asta? Se merita toata umilinta asta la care te supune Home Office-ul? Poate imi scapa mie ceva... Daca e sa facem o comparatie intre pasapoarte chiar nu mai e nicio diferenta fundamentala intre cel romanesc si cel britanic (iti spun asta din proprie experienta, dupa cel am calatorit pe tot mapamondul cu cel romanesc in buzunar).
Daca vrei sa insisti pana la capat in demersul tau, atunci ai nevoie de ajutor specializat. Daca nu ai avut acea asigurare facuta pe ultimii 5 ani, nu stiu cum o poti fenta.
The following user(s) said Thank You: Webmaster

Please Log in or Create an account to join the conversation.