fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

Echivalare de studii-DREPT

23 Aug 2008 16:39 - 23 Aug 2008 17:05 #93349 by sol22
Sper sa postez in topicul corect si sa nu fiu offtopic.....am o intrebare care o adresez celor cunoscatori........un licentiat in drept (fara experienta) la facultate recunoscuta international ce ar putea sa faca pt a lucra in domeniu (sau ceva asemanator)?
Stiu ca sunt sisteme juridice diferite fata de la noi....dar niste cursuri ceva pt recunoasterea studiilor se poate? Sau poate stiti ceva firme juridice romanesti pe aici care ar avea nevoie de niste debutanti in stiintele juridice?
Opinii, parereri, sugestii??
Multumesc!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Aug 2008 20:09 #93354 by a Guest
Replied by a Guest on topic Re:Echivalare de studii-DREPT
Din pacate eu stiu ca DREPTUL in sine nu se echivaleaza. Dar poate stie cineva mai bine...:)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Aug 2008 22:11 #93355 by greenteddy
dreptul, ca si contabilitatea de exemplu nu se echivaleaza. asa cum stii si tu presupun, sunt sisteme de drept diferite. romania functioneaza pe napoleonian ca si franta iar uk pe anglo-saxon. dreptul terminat in romania se echivaleaza cu un simplu grad general (general degree) in uk. deci nu specializare. ca sa practici dreptul in uk din pacate trebuie sa o iei de la inceput cu toate. iti spun din experienta ca dureaza in jur de 9 ani cu totul adica facultate, cursuri si specializari dupa facultate ca sa ajungi sa practici dreptul efectiv. asta pt solicitor. pt barister mai adauga vreo 2-3 ani.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Aug 2008 22:21 #93356 by sol22
Replied by sol22 on topic Re:Echivalare de studii-DREPT
Suna foarte incurajator!!:laugh: :laugh: :laugh:
Alte variante banuiesc ca nu exista.....adica ceva ce se mai poate cu dreptul....nu neaparat in domeniu 100%!
Multumesc de raspuns greenteddy!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Aug 2008 09:57 #93359 by greenteddy
pai daca te gandesti la \'nu neaparat in domeniu\' atunci nu mai conteaza dreptul. daca nu esti pregatit(a) moral si financiar sa treci prin instruirea necesara pt a practica drptul in uk atunci te sfatuiesc sa te reorientezi dpdv profesional.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Aug 2008 09:20 #93364 by Coralia-Simina
Si eu am terminat dreptul in Romania.
Ca sa ti se recunoasca diploma in UK trebuie trimise copii traduse in engleza dupa diploma, si o scrisoare la The Law Society, Ipsley Court, Berrington Close, Redditch, B98 0TD.
The Law Society iti trimite apoi o hartie care atesta faptul ca ai Bachelor Degree In Law si cu asta te poti inscrie la cursuri postuniversitare de drept la The College of Law, care dureaza intre 2 si 4 ani, in functie de cum vrei sa le faci, zi sau invatamant de la distanta. Sunt mai multe College of Law in UK, eu am vrut sa merg la cel din Birmingham, dar mi-au cerut sa am atestatul IELTS si la momentul respectiv nu l-am avut. Intre timp l-am dat dar acum nu ma mai intereseaza, pentru ca am luat examenul pentru politie, mai am de trecut cateva probe dar sper sa fie bine si la anul sa fiu ofiter de politie.
Asa, deci iti trebuie neaparat atestatul de limba engleza IELTS ca sa te poti inscrie la College of Law si un amanunt foarte important este taxa de vreo

Please Log in or Create an account to join the conversation.