fbpx

Ce carti cititi?

08 Jan 2009 20:22 #99715 by printulintunericului
Incerc si eu timid sa deschid aici ceva,o mai fi fost acest subiect,dar eu sunt nou pe aici.

Este un topic despre schimbul de carti din Londra,dar unde se pastreaza o tacere despre titluri.

Nefiind londonez (er;) ) mi-e greu sa ajung la aceste intalniri,dar totusi as dori sa aflu ce carti va pasioneaza,ce carti ati citit sau cititi,ce ati recomanda,ce ati reciti.


Evident ca voi incepe prin a va spune ce imi place mie.
Din literatura romana-enorm-Marin Preda,cu un varf pt \"Cel mai iubit dintre pamanteni\".
International,citesc orice,dar in special beletristica,si cativa dintre autorii favoriti sunt:-John Grisham;John Fowles;John Katznbach;John Saul;Irving Stone;Nelson DeMille;Stephen King;Dean R Koontz;Eric Maria Remarque;Irvin Shaw;etc

La prima vedere pare un amalgam de stiluri,dar asta e ceea ce e incitant cred eu,descoperirea cat mai multor cai de exprimare romanesca.

Poate pt unii poate parea cam -pueril (cel putin la filme m-ati bagat in ceata,nu am vazut nimic din ce ati dat pe acolo,nici nu am auzit-eu sunt din scoala veche,carora ne-a placut Charles Bronson-de ex,si Brad Pitt-mai nou)

Astept opinii.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2009 22:34 #99735 by emiliano
Replied by emiliano on topic Re:Ce carti cititi?
eu de doua zila m`am apucat sa recitesc Cei trei muschetari,o super carte,mai ales ca am si continuarea,Dupa doua zeci de ani si sfarsind cu Vicontele de Bragelonne,insa numai prima o am aici,celelalte doua le voi lua cand merg in tara.

daca aveti ocazia sa le gasiti,le recomand,merita citite

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2009 22:37 #99737 by oli_ro
Replied by oli_ro on topic Re:Ce carti cititi?
Apropos de carti, a citit cineva \"The Wooden Tongue Speaks\" (mentionata in trecut aici pe forum - autor roman) ?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2009 22:45 #99738 by oli_ro
Replied by oli_ro on topic Re:Ce carti cititi?
Ok, era sa uit. Ce am citit recent si mi-a placut este:
- Ellie Wiesel - Night (despre experientele unui evreu originar Sighet din timpul Holocaustului, a luat premiul Nobel pentru pace)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2009 23:16 #99745 by cr1st1na
Replied by cr1st1na on topic Re:Ce carti cititi?
Preferate..mmm..dintre autorii romani, cartea mea de suflet este \"Adam si Eva\" de Rebreanu.

In rest:

- prima carte de care-mi aduc aminte - cred ca aveam in jur de 8-9 ani cand am citit-o prima data: Johanna Spyri - \"Heidi, fetita muntilor\"

- mi-or placut toate ale lui Carlos Castaneda

- Frederick Forsyth - \"The Fist of God\"

- Colin Bateman - \"Turbulent Priests\"

- Paulo Coelho - \"Veronica se hotaraste sa moara\"

- Feodor Mihailovici Dostoievski - \"Crima si Pedeapsa\" si \"Fratii Karamazov\"


dar si:

-Cecelia Ahern - preferata fiind \"If you could see me now\"

- Marian Keyes - \"Sushi for beginners\"

Is un pic amnezica in genere si doar lista asta o pot face acum insa is convinsa ca am lasat afara si alte carti care m-au bucurat pe parcursul anilor si care merita amintite...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2009 23:29 #99748 by Aimee
Replied by Aimee on topic Re:Ce carti cititi?
ultima carte citita - The time traveller\'s wife - Audrey Niffenegger. Superba, am terminat-o in cateva zile, acum de sarbatori. O recomand cu toata caldura cui n-a citit-o inca.

Carte haioase si neserioasa dar interesanta ca idee - Gods Behaving Badly - Marie Philips - no brainer, recomandata adultilor sau pustilor peste 18 ani - due to some mild sex scenes.

Am recitit, in engleza de data asta, tot la sf anului trecut - La dame aux camelias, the black tulip - Alexandre Dumas - e faina de redescoperit, trecusera multi ani de cand o citisem ultima oara.

Am mai citit de-a lungul anului multe no -brainers - chick lit - asa cum sunt catalogate - dar eu le gasesc haioase - Marian Keyes, Sophie Kinsella - nu mi-e rusine sa recunosc :).

Mai am pe lista - The name of the Rose - Umberto Eco, One hundred years of solitude - Gabriel Garcia Marquez

cam atat in seara asta :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.