fbpx

sarcina in uk

12 Jul 2016 13:02 #170758 by MadalinaN
sarcina in uk was created by MadalinaN
Buna ziua! Am si eu o "mica-mare" problema. Sunt aici din luna martie a acestui an, in luna aprilie am aflat ca sunt insarcinata, am reusit sa ma inscriu la gp, am avut si intalnirea cu moasa, am facut analize, cam tot ce trebuie. Ieri am avut programare la ecograf, am fost, copilul e bine, am facut inca o serie de analize. Si acum apare problema, tot ieri am primit o scrisoare in care imi cere sa ma prezint luni la spital cu acte cu care pot dovedii ca ma pot intretine si nu am nevoi de banii lor, altfel daca considera ca nu ma pot descurca, trebuie sa platesc 6000 de lire. Eu acum nu mai lucrez, am zis sa.mi rezolv cu totul si sa.mi gasesc dupa alt job, pentru ca nimeni nu ma accepta sa lipsesc mai mereu, normal! Si inainte eu lucram fara acte asa ca nu prea pot sa demonstrez de la mine nimic. Prietenul meu lucreaza cu acte, e aici din luna decembrie 2015, pot duce acte cu care sa demonstrez ca lucreaza el? Sau ce pot face? Pentru ca nu imi permot sa platesc 6000 de lire. Multumesc anticipat!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Jul 2016 06:43 #170759 by Supervisor
Replied by Supervisor on topic sarcina in uk
Situatia ta este oarecum delicata dar nu neaparat fara rezolvare . Avand in vedere ca tu nu lucrezi legal este indicat sa mergeti la cel mai apropiat Local Register Office si sa inregistrati parteneriatul vostru. In felul acesta dovedesti legal ca el este partenerul tau de viata si viitorul tata al copilului si vei putea sa te folosesti de actele lui care dupa cum ai spus lucreaza legal .Iti doresc o sarcina usoara si un bebelus sanatos

Please Log in or Create an account to join the conversation.