fbpx

Despre Prietenii nostri

27 Jan 2010 08:40 #123409 by michaelasi
pisicute , catei , soricei si iepurasi, citi dintre noi nu i-am adoptat , i-am facut membrii ai familiei si i-am rasfatat. le-am daruit dragostea noastra si ce am primit in schimb a fost de 10 ori mai mult decit am bagat de cele mai multe ori.
Zilele ne-au fost inseninate de o coada care se scutura frenetic , de un nasuc umed si de o limba in semn de Te Iubesc mami si tati. Uneori i-am adoptat de pe strazi , alta data din centre de salvat animalute si uneori a trebuit sa platim ptr ei. Au devenit membrii ai familiei de la o virsta foarte frageda ,alta data prietenii nostri erau adulti , dar in final au devenit membrii ai familiei .
Fiecare dintre ei au o personalitate , au ceva in particular deosebit si o dragoste de multe ori de neegalat comparind cu semenii nostri. Viata noastra este mai implinita , mai frumoasa si mai fericita in compania unei vietati cu 4 picioruse .
Trebuie sa admit , de multe ori ii gasesc mai recomfortanti decit oamenii, ma simt mai implinita in compania lor si mai impacata cu mine insami. Cit de frumosi , inteligenti si cit de deosebiti sint. Sint prietenii nostri cei mai frumosi si mai dragi .
Desi multi dintre noi sint indragostiti de aceste vietati si legati intr-o relatie de prietenie pe viata , trebuie sa ne amintim ca nu toate povestile se termina in termeni buni , in termeni frumosi. Uneori dispar , alta data sint lasati in urma din cauze independente de ei , alta data pur si simplu sint abandonati pe strada sau in centrele de salvat animalute.
Astazi va invit sa refelctati un moment si sa va reamintiti ca in copilarie fiecare dintre noi a avut un prieten fidel , care v-a adus o mingie sa va joci , ori v-a asteptat la usa cind ai venit de la scoala si erau fericit sa va vada , ori pur si simplu v-au urmat in padure ,ori pe cimp in vacantele de vara .
Te invit draga forumistiule/forumisto sa iti depani amintirile despre sufletul care ti-a fost prieten , sa imparti un moment fericit din viata ta .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Jan 2010 12:41 #123416 by radio
Replied by radio on topic Re:Despre Prietenii nostri
Mda...azi dimineata pisica Fifi a incercat sa-mi fure sandvisul, a reusit sa deschida geanta dar nu a reusit sa ajunga pana la sandvis, spre deosebire de alte dati, cand le fura pe amandoua. Pisica Didi statea de sase si a luat-o la fuga cand a vazut ca ma apropii. Eram suparata pe ele pentru ca ieri, a nu stiu cata oara, au intrat in sifonier, si hainele de pe umeras au fost luate drept crengi pe care se pot urca ele. Nu pot sa merg in nici o camera fara ca ele sa nu miaune la usa ca vor si ele. Am ajuns sa pun scoci pe sertarele de la pat ca sa nu se mai poata ele furisa inauntru - sertarele sunt cam lasate de la greutatea lui Didi si Fifi, cand eram destul de draguta sa le las in camera. Dimineata cand ma trezesc, ele sunt ca popandaii la usa, ma asteapta cuminti, dupa ce tot ele m-au trezit sgariind cu toate ghearele posibile la usa. Cand vin acasa de la serviciu gasesc usile deschise peste tot, de parca s-ar gasi pe mosia lor. DE draperii nu mai vorbesc, pentru ca in fiecare saptamana trebuie sa le pun la locul lor, dupa ce matzele s-au gandit sa se joace de-a v-ati ascunselea intre ele si participa la concursul \"Cine se catara pe draperii luandu-si un avant mai mare\".

Nu am putut renunta la ele cand a trebuit sa ma mut si 90% dintre proprietari nu acceptau animale. M-am gandit ca voi gasi ceva in care sa aiba si ele un loc. Cand o vad pe Didi cum sare la mine in brate dimineata si cum da cu botul in obrazul meu, parca m-ar pupa, uit de toate draperiile, de haine si de sertare. Cu Fifi e mai greu, pentru ca o intereseaza mai mult mancarea decat mangaierile, dar cand o prind, sta resemnata la mangaiat, pentru ca stie ca 1. eu sunt cea care ii da mancare si pentru ca, 2. oricum, pana nu ma satur eu de mangaiat pisica Fifi nu are nici o sansa de scapare. si 3. atata timp cat sta sub acoperisul meu, face ce vreau eu (asa cred eu).

Cine nu are pisici/caini nu intelege cat de mult te poti atasa de niste sufletele ce nu pot sa vorbeasca, dar care iti pot darui, neconditionat, toata dragostea lor (mai putin Fifi, care imi ofera dragostea ei conditionata de mancare).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jan 2010 13:58 #123477 by tana
Replied by tana on topic Re:Despre Prietenii nostri

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jan 2010 14:01 #123478 by tana
Replied by tana on topic Re:Despre Prietenii nostri
paulie inainte de dush

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jan 2010 14:03 #123479 by tana
Replied by tana on topic Re:Despre Prietenii nostri
paulie & jacko

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jan 2010 14:05 #123480 by tana
Replied by tana on topic Re:Despre Prietenii nostri
paulie&jacko

Please Log in or Create an account to join the conversation.