fbpx

help!

26 Mar 2010 10:05 #125680 by cristinutza
help! was created by cristinutza
Am o mare rugaminte! Cine si-a adus animalutu de companie din Romania in Anglia..respectiv un catel...ma poate ajuta cu informatii privind documentatia necesara va rog???! Stiu despre pasaport, cip si testu antirabic...dar as vrea o lista detaliata sau un link catre vreun site de-al lor unde explica exact ce si cum pentru ca nu as vrea sa-mi aduc catelu si sa mi-l tina in carantina pe undeva. Va multumesc mult!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Mar 2010 08:33 #125714 by terrana_34
Replied by terrana_34 on topic Re:help!
buna, ma numesc camelia si te ajut eu cu orice info, despre aducerea catelului aici si tinearea lui in carantina, am trecut prin asta:silly: si crede-ma ca e costisitor si greu dar, nu m-a interesat.Daca locuiesti in Londra sau in apropiere, trebuie sa iei legatura cu cei de la kennel inainte, vei plati depozit 800de pounds ptr, inceperea formalitatilor,de aducere in carantina,te te vei ocupa de aducerea catelului, iar ei in suma asta iti vor timite un act prin care ai dreptul sa aduci catelul in anglai , dar trebuie sa ii anunti pe unde si cand intrii cu el in anglai ca ei sa te astepte la oara si data stabilita sa preia catelusul si sa il duca in carantina....e TRAGIC dar,trebuie daca il vrei langa tine.
Daca nu are microchip, nu te chinui sa ii pui in tara, costa 150-200ron, si aici in jur de 15-20pounds(al meu avea de mult din tara pus),la capitolul pasaport e durere, dupa ce am platit prin tara si am legalizat pasaportul la directia sanitar veterinara si guvernul romaniei, aici in carantina mi-au spus ca nu este valabil chiar daca suntem in uniunea europeana, asa ca la suma de 350 pounds a trebuit sa ii fac din nou aici pasaport britanic,in cazul in care il tii in carantina 6luni(asta e legea)daca pleci in tara cu el si nu ai pasaport britanic(asa iti zic ei)cand intrii din nou in anglia ti-l iau iar in carantina, asa ca nu m-am riscat si am facut si pasaport britanic.Trebiue sa intrii pe http://www.chingfordkennels.co.uk/
acest kennel este singurul din londra si este cam la o ora de mers cu bus-ul din blackhorse station,toata treaba te costa pe perioada de 6 luni 3000 de pounds,inclusiv, testul de sange, si pasaportul.
Am suferit mult amandoi, si eu si catelul meu pe nume AMORE (5ani 1/2)dar pentru mine a meritat efortul si acum suntem fericiti ca am trecut peste toate...
iti trimit o poza cu el,eu sunt din constanta, si daca vrei mai multe detalii da-mi un sms sau un missing call si te sun inapoi si vb....iti urez successsss 07584049640

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Mar 2010 08:36 #125715 by terrana_34
Replied by terrana_34 on topic Re:help!
tot camelia sunt, intra pe defra, dar ai grija ca o sa ai multe piediici din partea lor, tocmai pentru simplu motiv ca vor sa il aduci in carantina, ca ptr, ei este bussines nu rules...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Mar 2010 23:38 #125774 by michaelasi
Replied by michaelasi on topic Re:help!
cristinutza wrote:

Am o mare rugaminte! Cine si-a adus animalutu de companie din Romania in Anglia..respectiv un catel...ma poate ajuta cu informatii privind documentatia necesara va rog???! Stiu despre pasaport, cip si testu antirabic...dar as vrea o lista detaliata sau un link catre vreun site de-al lor unde explica exact ce si cum pentru ca nu as vrea sa-mi aduc catelu si sa mi-l tina in carantina pe undeva. Va multumesc mult!


http://www.romani.co.uk/index.php?option=com_fireboard&Itemid=29&func=view&id=125764&catid=506

ai aicea toate datele de la Defra am facut o lista lungaaaaaaaaaaaaaaaaa de nu se mai termina lol

succes mult si plz plz pune si niste poze ale catelusului :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Mar 2010 17:46 #125795 by cristinutza
Replied by cristinutza on topic Re:help!
Va multumesc din suflet pentru ajutor!! Sper sa reusesc...fara carantina sau alte minuni. Am sa pun poze si cu maimutza mea:)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Mar 2010 10:54 #125816 by simo280868
Replied by simo280868 on topic Re:help!
Buna....sunt Simona, si am un catel, Toto, pe care vreau sa il aduc din Qatar, unde sunt acum...are acte romanesti, dar a fost cu noi din 2005.

e foarte complicat acest proces....s-ar putea sa nu pot intra cu el?

Please Log in or Create an account to join the conversation.