fbpx

× Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !

asistent medical

04 Aug 2013 22:18 #148367 by turgheniew
asistent medical was created by turgheniew
Buna ziua tuturor,
vroiam sa intreb daca cunoaste cineva informatii despre cum pot munci cetatenii Republicii Moldova cu dubla cetatenie (si Romana) ca Asistenti Medicali in UK, studiile find efectuate in Chisinau.
Tot felul de informatii sunt binevenite.
Toate bune!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Aug 2013 19:54 #148370 by peter88
Replied by peter88 on topic Re:asistent medical
salut!
Ca sa poti lucra in UK ca si asistent medical ai nevoie de PIN number de la NMC(nurse and midwife council)-echivalentul ministerul sanatatii in romania. Acesta se obtine dupa ce te inscrii la ei( pe site-ul asta:http://www.nmc-uk.org/Registration/Joining-the-register/), vei primi pe adresa ta o aplicatie pe care va trebui sa o completezi si pe care o vei trimite ianpoi cu actele care atesta ca ai absolvit o scoala/facultate/colegiu/postliceala de asistenti medicali. Aceste documente vor trebui autentificate, apostilate, traduse si traducerile legalizate + copii pasaport, CI, certificat nastere, cazier. Vei trimite aceste documente impreuna cu aplicatia catre NMC-niciodata nu vei trimite documente original-aici ma refer la ID si diploma.

Faptul ca ai cetatenie dubla(si romana) te ajuta in conditiile in care ai terminat scoala in Romania(se obtine mai usor acest PIN number daca scoala se afla pe teritoriul Romaniei si este acreditata de guvern).

PIN-ul se poate obtine intre 3 si 8 luni.

Cunosc o persoana din Rep Moldova care a aplicat pt PIN de aproximativ 8 luni si inca mai are de asteptat, insa lucrurile se schimba si poate dureaza mai putin.

Dar, daca iti doresti cu adevarat atunci trebuie sa te apuci de acte si sa te inarmezi cu rabdare.

Bafta! :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Sep 2013 15:08 #148723 by a Guest
Replied by a Guest on topic Re:asistent medical
Asistenti medicali pentru un prestigios Care group in UK. Se ofera

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Sep 2013 15:36 #148725 by Londoner22
Replied by Londoner22 on topic Re:asistent medical
Incearca si la sectiunea anunturi ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Sep 2013 15:38 #148726 by Londoner22
Replied by Londoner22 on topic Re:asistent medical
Totusi, care este acel prestigios grup? De nu oferi numele si un website sa vada lumea pentru ce aplica inainte sa iti trimita CV-ul .... parerea mea ...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Oct 2013 10:58 #149608 by miki83
Replied by miki83 on topic Re:asistent medical
Buna!Sunt asistent medical si lucrez in Italia de 5 ani de zile ,imi doresc sa lucrez in acelasi domeniu in UK,ma puteti ajuta sa-mi spuneti care sunt actele de care am nevoie .Eu lucrand in italia ,sunt inscrisa aici la colegiul asistentilor medicali,oare actele care trebuie sa le cer de la ordinul asistentilor medicali trebuie sa le cer din Romania sau de aici?Multumesc!

Please Log in or Create an account to join the conversation.