fbpx

pareri pro si contra firme recrutare din romania

23 Apr 2015 12:43 #161005 by craioveanu84
salut,cer o parere de la voi cei cu experienta in UK,in special de la cei care au plecat din tara prin firmele de recrutare si plasare a fortei de munca in strainatate.
cat sunt de sigure aceste plecari si ce sanse are un roman cu engleza incepator sa se integreze in acea tara.
De obicei majoritatea anunturilor spun:1500-1700 lire sau 6-7 lire ora iar cazare si transport asigurat.Eu nu prea cred in basme si am vreo doi ani de experienta prin Spania..stiu ce inseamna gasirea unei camere..nu vorbesc de apartament sau casa.
sa nu palavragesc prea mult..intrebarea este ce credibilitate si viabilitate au firmele de recrutare romanesti

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Apr 2018 19:01 #170982 by Andreea Iovita
In cazul in care mai intreaba cineva: firma te trimite la munca pe bune si de obicei iti spune din tara daca ai cazarea asigurata si in ce conditii. Cel putin in cazul meu, salariul a fost un pic mai mare decat in contract si majoritatea conditiilor au fost respectate.

Problema este ca angajatorii te cer pe tine din Romania fiindca nu iti stii drepturile in Anglia. Pentru noi e normal sa muncim pe minim si sa stam in plus pe degeaba, spre exemplu. La englezi asa ceva e teribil.

Sau angajatorii ne pot da salariile cu mult mai tarziu pe motiv ca nu avem NINO. Asta e cam ilegal, dar noi suntem straini, asa ca punem botul.

Daca te decizi sa vii aici, invata de dinainte despre drepturile tale. Pentru mai multe detalii, vezi www.immigrantschool.co.uk

Mult succes :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.